Salı , Temmuz 17 2018

Geçmişten Günümüze Yaşanan Çocukluklar


Bugünkü çocuklar, büyüklerine çocukluklarıyla ilgili sorular sorduğu zaman ilk alacakları cevap bugünkü çocukların çok şanslı oldukları ve kendilerinin çocukluk dönemlerinde şimdilerde yaşananları hayal dahi edemeyecekleridir. Haksızda sayılmazlar. 
    

Eskiden çocuklara bayramlık alındığı zaman sevinçten havaya uçar ve bayramlıklarını yataklarının başlarına koyarak yatar ve heyecan içerisinde bayram sabahını beklerlerdi. Eskinin çocukları, kendilerine sağlanan imkanlarla yetinir ve kıymet bilirlerdi. 
    

Eskiden çocuklar, sokaklarda oynar, ağaçların tepesine çıkarak meyvelere dalar, açık hava sinemalarına gider, yemek saati geldiği zaman tüm aile, yer sofrasının ortasındaki sininin başında toplanır ve ortaya konan tabağa tüm aile kaşıklarını dalardı. Şimdiki çocuklar ise çorbayı ayrı tabaktan içiyor, yemeği ayrı tabaktan yiyor. Tabakların bu kadar ayrışması gönülleri de ayrıştırıyor. 
    

Eskiden çocuklar, huzur ve güven içerisinde büyürdü. Geleceklerine dair herhangi bir korkuları yoktu. Yardımlaşmalarda herhangi bir çıkar gözetilmezdi. Komşular, değil birbirlerini, akrabalarını bile tanırlardı. Şimdiki çocukların imkanları geçmişe göre çok fazla olmasına rağmen şüphe içerisinde yaşadıklarından dolayı güven ortamı yok, komşuluk ortamı yok, arkadaşlık ortamı yok. Şimdinin çocukları huzursuz ve mutsuz. Gözlerinin içi sönük. Büyük binaların içerisinde herkesin birbirine mesafeli yaşadığı ve yalnızlaştığı bir dünyada nasıl sönük olmasın ki!
    

Şimdiki çocukluklarda tüketim baş döndürecek kadar hızlı, doyumsuzluk ise had safhada olduğundan dolayı her şeyden çok çabuk sıkılıyorlar. Yokluğa karşı dahi anlayışlı değiller. Eskinin çocukları gibi sokaklarda özgürce oynayacak rahat alanlara sahip değiller. Koca AVM’lerdeki oyun alanlarında tek başlarına para harcayarak eğlenmeye çalışıyorlar. Şimdinin çocukları gittikçe yalnızlaşıyor ama kimse farkında değil. 
    

Eskiden çok dar imkanlar içerisinde büyüyen çocuklar, günümüz çocukları kadar şımarık değillerdi. Günümüzde çocukların yetişme koşulları çok iyi. Teknoloji ellerinin altında. Facebook, Twitter, Instagram, Youtube gibi sosyal medya güçleri var. Bu güç sayesinde her şeyi anında öğrenebiliyorlar. Giyimleri kuşamları yerinde. Son model cep telefonları ellerinde. Markete girdikleri vakit tüm istekleri komutandan emir alınmış gibi yerine getiriliyor. Hal böyle olunca da şımarık olmaları normal. 
    

Ancak şimdiki ebeveynlerin, çocuklarını yetiştirirken her şeyin para pul olmadığını çok iyi bilmesi gerekiyor. Çocuk, dünyaya geldiği andan itibaren onu yetiştirmek çok büyük marifet ister. Çocuk yetiştiren ebeveynler, yaşantılarıyla çocuğa kişilik katacaklar. Emek ve sevgi verecekler. Çocukta, kendine özgü bir özgüven oluşturacaklar. Çocuğun ayağının yere basmasını sağlayacaklar ki çocuk güçlü olsun ve geleceğinden korkmasın. En önemlisi de çocuk, sevildiğini ve görüşlerinin dikkate alındığını hissetmelidir. Bunu hissetmeyen çocukların yaşantısında sıkıntılar çıkmaya başlar.       
 

About

Check Also

Solan Çiçeklerinizi Her Evde Bulunan 3 Malzeme ile Canlandırabilirsiniz

Özellikle kadınlar için evde çiçek bakımı oldukça önemli. Yaz aylarında gelmesi ile çiçeklerin solmaması daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir