Pazartesi , Temmuz 16 2018

Genç Hayatları Zayi Eden Bonzai


Son zamanlarda yapay yollarla elde edilmiş kimyasal bir uyuşturucu maddeyi tüm medyada çok sık duyar olduk. Bu sentetik madde, gençleri uyuşturucu tuzağına çekmek için baronların yönetmenliğini yaptığı yeni filmin baş rol oyuncusu olan Bonzai’dir. Sanki diğer uyuşturucu maddelerin aldığı masum canlar az gelmiş gibi, yeni yeni ölüm sahnelerini de bu filmde görüyoruz, göreceğiz de maalesef. Peki, nedir bu son günlerde birden bire ortaya çıkıveren Bonzai?

Bonzai, aslında fenazepam adlı, temel kimyasal yapısında benzen halkaları ve diazepin bir halka içeren psikoaktif bir  sentetik benzodiazepin türevidir. Fenazepam ilk başta nörolojik tedavide, alkol yoksunluğu sendromunda, uykusuzluğun önlenmesinde, ameliyat kaygılarının azaltılmasında ve anestezide kullanılmak amacıyla üretilmiştir. Fakat Bonzai günümüzde anlamının ve işlevinin dışına çıkarak, reseptör aktiviteye sahip kafa yapıcı sentetik kannabinoid bir kokteyle dönüşmüştür. Fenazepam’dan farklı bir kimyasal yapıya sahip olan bu sentetik kannabinoidler, insanın beyin sinir hücrelerinde algı bozuklukları, keyif verme ve hayal görme gibi psikolojik etki oluşturma özelliklerine sahip uyuşturuculardır. Günümüzde yapay yolla elde edilen JHW, HU, CP ve AM kodlarıyla bir çok türevi mevcuttur. Türkiye’ de bu sentetik kannabinoidler Jamaika ya da bizim de sıklıkla duyduğumuz Bonzai adıyla biliniyor. Üzülerek söylüyorum ki, tıbbi tedavi için üretilen Bonzai genç nesilleri körelten sentetik kannabinoid canavarına dönüşmüştür. Bonzai’nin kaderinin, nükleer enerjiyi dünyanın enerji ihtiyacı için kullanmak yerine, atom bombası yaparak binlerce insanı öldürmekle eşdeğer olması ne acı değil mi?  

Bonzai’nin ticari anlamda esrara benzer kolay kullanımını da sağlanmak için, katı ve yağ halinde bulunan Bonzai yani sentetik kannabinoidler uygun bir çözücüde çözüldükten sonra doğal bitki yapraklarına püskürtülüyor ve daha sonra çözücünün uçması için tekrar kurutmaya bırakılıyor. Böylece doğal olmayan uyuşturucuyu, doğal olan bitki yapraklarına enjekte ederek “natürel” damgasını vurma fırsatı doğmuş oluyor. İşte size gösterimde olan Bonzai filminden bir ticari hile sahnesi! Zaten bu amaçla ilk başta, bonsai sanatı yani Japon kültüründe özel teknikler kullanılarak küçük saksılar içerisinde yetiştirilen minyatür ağaçların yapraklarında kullanıldığı için adı “Bonzai” olmuştur.

Bonzai virüsünü, “doğal” sloganı altında güzel bir ekran koruyucuyla kamufle edilmek istense de, doğallık ile hiçbir ilgisi yoktur. Esrardan kat kat daha etkili olan Bonzai ülkemizde hap, toz ve yukarıda bahsettiğim gibi doğal bitki yapraklarına enjekte edilmiş biçimde bulunmaktadır. Doz aşımında ölümlerin, sürekli kullanılması halinde hafıza kaybının, beyin hücrelerinde yapısal bozuklukların yanı sıra sentetik olduğu için saflık derecesinin zayıf olmasından kaynaklanan zehirlenmeler de büyük risk taşıyor.

Bunca hayati tehlikelere sahip olan Bonzai’nin genç neslimizin merakından ve özentisinden beslendiği de çok açıktır. Bu yüzden suçsuz ve aydınlık genç hayatlar bu tehlikelerin farkına varmalı, nefsinin kurbanı olmadan bu Bonzai filmine bir son vermeyi bilmelidir. Tüm bu olumsuz niteliklerine rağmen Bonzai’yi kullananlar, bir gün mutlaka zayi olacaklarını da akıllarından çıkarmasınlar. 

About Öğr. Gör. Uğur SOYKAN

Abant İzzet Baysal Üniversitesi

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. İbrahim Çakır

    Önemli bir konuyu ele almışsın Sevgili Uğur, ellerine sağlık. Uyuşturucu kullanımı ve bağımlılığı konusunda ailede alınan eğitimin de önemli olduğunu unutmamak gerekir. Tekrar kalemine sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir