• BIST110.059
 • Altın174,736
 • Dolar4,0867
 • Euro5,0024
 • İstanbul 18 °C
 • Ankara 14 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Gizli Bilgilerin Güvenliği 'Milli Şifreleme' Yöntemi İle Sağlanacak

Günümüz teknolojisinde bilgi güvenliğine yönelik birçok tehdit oluşmaktadır. Bu tehditleri yok etmek için Türk bilim insanları harekete geçti. Bunun için temelini kuantum teknolojisinin oluşturduğu 'milli şifreleme cihazı' geliştirilecek.
Gizli Bilgilerin Güvenliği 'Milli Şifreleme' Yöntemi İle Sağlanacak
Gizli Bilgilerin Güvenliği 'Milli Şifreleme' Yöntemi İle Sağlanacak Gizli Bilgilerin Güvenliği 'Milli Şifreleme' Yöntemi İle Sağlanacak Gizli Bilgilerin Güvenliği 'Milli Şifreleme' Yöntemi İle Sağlanacak

Günümüz teknolojisinde bilgi güvenliğine yönelik birçok tehdit oluşmaktadır. Bu tehditleri yok etmek için Türk bilim insanları harekete geçti. Bunun için temelini kuantum teknolojisinin oluşturduğu 'milli şifreleme cihazı' geliştirilecek. Kırılması imkansız olan bu şifreleme yöntemi ile özellikle üst düzey gizlilik taşıyan askeri ve ticari bilgilerin korunması hedefleniyor. 

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ve TÜBİTAK Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGİM), bilgi güvenliğinin ancak milli ve yerli teknoloji ile üretilen teknikle sağlanabileceğinden hareket ederek atomik ölçekte sistemler üzerinde çalışma yürütüyor. Yürütülen çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulunan İYTE Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serkan Ateş, "Paylaşımda olan bilginin güvenliğinin sağlanması vatandaşlar için olduğu kadar askeri ya da ticari sırlar içinde önemlidir. Bu güvenliğin sağlanmasına yönelik şifreleme yöntemleri üretilmektedir. Şu anda mevcut olan şifreleme yöntemlerinin dayanağı belirli Matematiksel zorluklardır. Hesaplama teknolojilerinde kaydedilen gelişmeler ile birlikte bu matematiksel zorluklar, güvenliğin sağlanması hususunda önemini yitirmeye başladı. Kuantum olarak adlandırılan bilgisayar teknolojisi, klasik şifreleme ve anahtar üretme tekniklerini yerle yeknesan etmiştir. Bu yüzden bu tür sistemlerin tümüyle değişmesi zorunludur. 

Ulusal güvenlik açısından bilgi güvenliğinin sağlanmasında milli ve yerli üretim artık şarttır. Çünkü başka bir ülkeye güvenerek alınan teknoloji ile bilgi güvenliğinin sağlanması imkânsızdır. Ülkelerin stratejik manadaki önemli hedeflerinden biri bilgi güvenliğinde kendilerinin ürettiği teknolojiyi kullanmaktır. Bilgi güvenliğinin sağlanmasında şifreli mesajın, üçüncü şahısların eline geçmesinden daha tehlikeli olan ise şifreyi çözecek anahtarın tespit edilmesidir. Bu yüzden anahtarın gizliliği ve tahmin edilemezliği hayati önem taşımaktadır." dedi.
 

Kaynak: Haber Kaynağı
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.

Diğer Haberler