Cumartesi , Ağustos 4 2018

Gönül Verdiğimiz Renkler


Bir futbol takımına gönül vermişizdir. Kimimiz sarı lacivert, kimimiz sarı kırmızı, kimimiz siyah beyaz, kimimiz bordo mavi renklere aşığızdır. Gönül verdiğimiz renkleri kendimizden sayarız. Bu renklerin derdiyle dertleniriz. En hararetli tartışmalarımızı gönül verdiğimiz renkler için yaparız. 

Yalnızlığımızın ilacıdır gönül verdiğimiz renkler. En iyi dostumuzdur. Kendimizi sakladığımız arka bahçemiz. Hüznümüz, sevincimiz, gönlümüzdeki cam kırıklarıdır. Yaşamda yürüdüğümüz yoldur. Kalbimizi kaptırmışızdır bir kere, adeta kimyamız olmuştur gönül verdiğimiz renkler. 

Yaşamın rengi girift olunca insanlar, gönül verdiği renklerle yaşamlarını renklendirmeye çalışıyorlar. Kapitalizmi içine sindiren yaşamın acımasızlığı karşısında sığınacak liman arayan insanlar, gönül verdiği renklere sığınıyor. Can çekişen insanlığımıza gönül verdiğimiz renklerle suni teneffüs yapıyoruz. 

Gönül verdiğimiz renklerle gurur duyarız. Kimseye laf söyletmeyiz. Yaşamda gönül verdiğimiz renklerden başka bir şey kalmamışken nasıl laf söyletelim ki? 

Sosyal medyada herkes, birbirine ahkam kesip söverken, zaman bütün güzellikleri silmişken, eskiden emeğin nasırlaştırdığı eller, şimdilerde alın terini silmiyorsa, gönül verdiğimiz renklere teslim  olmamız gayet doğal değil mi? 

Şimdilerde zihinlerini kitapla beslemeyen nesiller, gönüllerini futbol sevgisiyle dolduruyor. En büyük gayeleri gönül verdiği takımın şampiyon olması. Oysa futbol, yaşamın amacı değil, stres atmak için aracıdır. Bu araç, amaç haline gelmişse nerede hata yapıldığının irdelenmesi gerekir? 

Ancak magazin yaşamlarını irdelemekten bunu irdelemeye bir türlü fırsat bulamıyoruz. Magazin dünyasının yaldızlı yaşamına özenirken, dikenli yollarda çıplak ayakla yürümeye korkuyoruz. Korkuyoruz, çünkü kimsesiz olduğumuzun farkındayız. Kimsesizliğimizin yüreğimizdeki acısını, gönül verdiğimiz renklerle bastırmaya çalışıyoruz. 

Yaşamdaki asıl sorunumuz, bizleri yaşamdan soğutan meselelerdir. Gönül verdiğimiz renklerin arkasına sığınmaktansa gelin şu yaşamda bir kere cesur olalım ve bu meselelerimizle yüzleşelim. 
 

About Şener Koştu

Check Also

Yetimhanedeki Çiçekler

Yetimhaneler, çoğu bebek yaşta terk edilen çiçeklerin dünyası.   Dünyadan ve insanlardan habersiz, herkesi kendisi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir