Pazar , Temmuz 22 2018

Google Artık Hastaların Ne Zaman Öleceğini Tahmin Ediyor


Google yeni bir Algoritma geliştirerek artık hastaların yaşam verilerinin değerlendirilmesi sonucunda hastanede bulundukları süre içerisinde ne zaman öleceklerini tahmin ediyor.

Google tarafından yeni geliştirilen bir algoritmayla hastaların yaşam verileri değerlendiriliyor ve hastanede bulundukları süre içerisinde ölme ihtimalleri hesaplanıyor.  Bu Yapay zeka sadece hastanın yaşam süresi hesaplama ile kalmıyor hastanede kalış süresini hastaneye gelir gelme ihtimalim de değerlendiriyor.

ÖLÜM İHTİMALİNİ YÜZDE 19,9 OLARAK HESAPLADIĞI HASTA BİR KAÇ GÜN SONRA ÖLDÜ

Google tarafından yeni geliştirilen bu Algoritma ilk olarak ismi henüz açıklanmayan bir aslanın üzerinde denendi.  Meme kanserinin son evresinde olduğu öğrenilen kadın Hasta 2 doktorla görüştü ve MR’ı çekildi. Hastanın bütün yaşamsal verileri ve hastane kayıtları da dahil olmak üzere algoritmaya Toplam 175 bin 639 verirse yüklendi.  Google’ın yeni yapay zekâsı hastanın ölüm ihtimali yüzde 19.9 olarak hesaplarken, kadın hastanın birkaç gün sonra hayatını kaybettiği öğrenildi.  Geçtiğimiz Mayıs ayında Google tarafından yapılan bir araştırma kapsamında kimliği açıklanmayan bu kadın hastanın hayat hikayesi de paylaşıldı.

HIZLI BİR ŞEKİLDE ELEME YAPIYOR

Google’ın bugün algoritmasında Tıp uzmanlarına en çok daha önce erişemeyeceği düşünülen bilgisayar dosyaları ve eski grafikleri üzerinde tutulan notlar arasından bilgi LMS oldu.  Üstelik de isabetli ve hızlı bir şekilde bunu yapması ilerleyen yıllarda Çok işe yarayacak gibi görünüyor.  Google’ın bundan sonraki hedefi ise hastalık belirtilerini ve teşhislerini daha isabetli bir şekilde yapmak.

About admin

Check Also

İnternet Yüzünden Evlerin İçi Sokaklardan Daha Tehlikeli

Öğrenciler, yarıyıl tatiline soğuk havalarla birlikte girdi. Hal böyle olunca da çocuklar, bilgisayar, akıllı telefon …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir