Pazartesi , Haziran 25 2018

Gözleri Çok Fazla Ovmak, Nihai Körlüğe mi Neden Oluyor?


Keratokunus, günümüzde birçok kişinin ismini dahi duymadığı bu hastalık gittikçe yaygınlaşmaktadır. Ülkemizde ise her 1000 kişiden 3’ünde rastlanan bu rahatsızlık en fazla 15-25 yaş grubunda görülmektedir. 
    

Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi göz hastalıkları uzmanı Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi, “Keratokunus, gözün en dış ortamındaki saydam şeklinde olan tabakanın incelmesi, bombeleşmesi ya da dikleşmesi neticesinde ortaya çıkmaktadır. Gözde meydana gelen bu rahatsızlık tedavi edilmediği ya da ilerlemesi durdurulmadığı takdirde nihai körlüğe yol açabilir.” dedi. 
    

Keratokunus rahatsızlığının neden ortaya çıktığı henüz tespit edilemese de hastalığın gelişmesinde en önemli faktörün gözü ovalamak olduğunun düşünüldüğünü belirten Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi, hastalığın tedavisinde en gelişmiş yöntemin hibrid lensleri olduğuna dikkat çekerek rahatsızlıkla ilgili önemli uyarılarda ve tavsiyelerde bulundu. 
    

Özellikle son zamanlarda gözlük derecesinde hızlı artış görülen ve gözlük taksada net görememekten şikayet eden kişiler, keratokunus ihtimalini değerlendirerek doktora müracaat etmelidir. Keratokunus rahatsızlığının en sık rastlandığı kesim ise gözlük numarası yüksek seviyede olan kişiler ile her göz kontrolüne gittiği zaman astigmatik kırma kusuru artan kişilerdir. 
    

Doç. Dr. Ali Rıza Cenk Çelebi, keratokunus rahatsızlığı ile ilgili şunları söyledi;
    

“Bu rahatsızlığa her ülkemizde her 1000 kişiden 3’ünde rastlanmaktadır. En hızlı ilerleme gösterdiği yaş grubu ise 15-25 yaş aralığıdır. Keratokunus rahatsızlığının gözdeki gelişimini herhangi bir nedene bağlamak güç olsa da genetik kalıtım, sistemik rahatsızlıklar ve göz rahatsızlıkları bu rahatsızlığın gelişimine zemin hazırlayan en önemli faktörlerdir. Keratokunus rahatsızlığında üzerinde durulması gereken en önemli husus ergenlik dönemindeki yoğun alerji şikayetiyle gözü ovalamanın bu rahatsızlığın gelişmesinde önemli rol oynadığıdır. Günümüzde internet kullanımı yüzünden bilgisayar başında geçirilen uzun vakitler göz yorgunluğuna ve kuru göz sendromuna neden olduğunda dolayı zamanla bu rahatsızlığın görülme riski artar. 15’li yaşlarda başlayan ve 10 yıl içerisinde ilerleyen keratokunus rahatsızlığında basit miyopi gibi normal kırma kusuru bulunan insanlarda, 18 ila 25 yaş arasında gözlük numaraları sabitlense de 25 yaşından sonra ilerleme devam eder. 18 yaşından itibaren sürekli ilerleyen bir kırma kusuru gözlük ile de durdurulamıyorsa keratokunus olma ihtimali çok yüksektir. Keratokunus tedavi edilmediği takdirde görmede azalma olduğu gibi ilerlemenin durmaması nihai körlüğe neden olabilir. 
    

Keratokunus rahatsızlığının kesin tedavisi kornea nakli olsa da her hastada buna gerek duyulmuyor. Keratokunus rahatsızlığının tedaisinde son dönemlerde kornea içi halka uygulamaları ile korneal çapraz bağlama gibi daha ılımlı cerrahi yöntemler kullanılarak hastalığın ilerlemesinin önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Cerrrahi dışı seçeneklerde ise kontakt lensler en fazla tercih edilen yöntemdi. Ancak kontakt lenslerin sert olması kullanımda zorluk oluşturduğundan dolayı uzun vadeli kullanılamazken yeni dönem kontakt lensler (hibrid lensler) umut veriyor.”            
 

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir