Pazartesi , Haziran 25 2018

Gözlerinizi Soğuk Havalara Karşı Koruyun


Havaların soğumaya başladığı bugünlerde bağışıklık sistemini güçlü tutmaya çalışan insanlar, aynı hassasiyeti gözleri içinde göstermelidir. Çünkü soğuk hava göz kuruluğu, göz yaşarması, ışığa karşı hassaslık gibi belirli göz rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına yol açabiliyor.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ataköy Dünya Göz Hastanesinden Op. Dr. Sevgi Tongal, “Gözler, soğuğa karşı en dayanıklı organlardan biri olsa da bu durum, soğuktan etkilenmeyeceği şeklinde yorumlanmamalıdır. İnsanlar, ufak tedbirler ile soğukların gözlerde yol açabileceği birçok rahatsızlıktan korunabilir.” dedi.

Sonbaharın sona erdiği ve kış mevsiminin ilk günlerini yaşadığımız bugünlerde kendisini iyiden iyiye hissettiren soğuklar, dışarı çıkarken tedbir alarak rahatsızlıklardan korunmayı zaruri hale getiriyor. Soğuk havalar, sadece bağışıklık sisteminde değil, gözlerde de ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.

Soğuk havalarda gözlerde oluşabilecek rahatsızlıklarla ilgili bilgi aktaran Op. Dr. Sevgi Tongal, sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kış mevsiminde evler ısıtılarak soğuk ile mücadele edilse de nem oranı düştüğünden dolayı gözlerde kuruluk olabiliyor. İnsanlar, bol su tüketerek ve omega-3 kullanarak düşük nem ve soğuk rüzgarların sebep olduğu göz kuruluğuna tedbir alabilir. Kış mevsiminde soğuk hava nedeniyle en sık rastlanan göz rahatsızlıkları arasında gözlerde yaşarmada yer almaktadır. Genellikle alerjiye bağlı olarak görülen göz yaşarması rahatsızlığı kış mevsiminde yaşandığı zaman derhal bir göz hekimine müracaat edilmelidir.

Gözler, soğuyan hava ile direkt temas ettiği takdirde görme kayıplarına kadar varan sonuçlar ortaya çıkabilir. Isının düşmesiyle birlikte göz çevresindeki damarlarda daralma olur. Bu daralmada çift ya da bulanık görme gibi sonuçlara neden olur. Soğuk hava nedeni ile görme yetisinde değişiklik hisseden insanlar, göz hekimine giderek detaylı muayeneden geçmelidir. Aksi takdirde müdahalede geç kalındığı için uzun sürelere yayılan göz rahatsızlıkları geri dönüşü zor olan rahatsızlıklara yol açabilir.

İnsanlar, basit önlemler ile soğuk havalardan gözlerini rahatlıkla koruyabilir. Kış mevsimi gözler için ideal bir mevsim olmasa da göz kuruluğuna karşı göz yaşartıcı damlalar kullanılabilir. Kar yağışının etkili olduğu havalarda güneş gözlüğü kullanılarak UV ışınlarına karşı gözler korunabilir. Kırma kusuru gibi göz rahatsızlığı yaşayan kişiler ise kış mevsiminde lens yerine gözlük kullanmayı tercih ederlerse soğuk rüzgarlara karşı gözlerini korudukları gibi göz ısısı da muhafaza edilmiş olur.”

goz-2-001.jpg

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir