Pazar , Haziran 24 2018

Greve Giden Bosnalı Madenciler, Primlerini Aldı


Bosnalı 44 madenci, primlerini alamadığını gerekçe göstererek emekli olmadığı gibi açlık grevine gitti. Bosna Hersek Federasyonu hükümeti ise maden işçilerinin açlık grevine gitmesi üzerine primlerin ödenmesi yönünde karar aldı. 
    

Zenicalı 44 madenci, primleri yatırılmadığından dolayı açlık grevine başlamış ve primlerine yönelik probleme çözüm üretilmediği takdirde de kendilerini yakacaklarını bildirmişlerdi. Madenciler tarafından yapılan bu açıklamadan sonra Bosna Hersek’te iki entiteden biri konumundaki FBIH hükümeti toplanarak probleme çözüm üretme kararı aldı. Madencilerin taleplerini değerlendiren hükümet tarafından primlerin ödenmesine karar verildi. 
    

Primleri ödenmediğinden dolayı emekli olamayan 44 kömür madeni işçisi, Bosna Hersek’in orta kesimlerinde bulunan Zenica kentinde açlık grevine gitmişti. Devletin işlettiği kömür madeninde çalışan işçiler, emeklilik yaşları gelse de geçmişe dönük primlerini alamadıklarından dolayı emekli olamadıklarını gerekçe göstererek üç günlük açlık grevine gitmiş ve talepleri karşılanmadığı takdirde de üç günün sonunda kendilerini yakacaklarını bildirmişlerdi. 
    

Maden İşçilerine Primleri Ödenecek
    

Maden işçileri tarafından meselenin çözümü için hükümete çok kısa bir süre tanınması üzerine konuyu derhal gündemine alan hükümet, mevzu ile ilgili bir toplantı düzenledikten sonra yazılı açıklama yaparak devlete ait kömür işletmelerinde senelerce hizmet veren 44 kömür madeni işçisinin emeklilik primlerinin ödenmesinin yönünde karar alındığını bildirdi. Hükümet, 44 maden işçisine ödeyeceği emeklilik priminin tutarının ise 2 milyon 597 bin 859 KM yani 1 milyon 332 bin 235 avro olduğunu açıkladı. Açlık grevini halen sürdüren madencilere, hükümet tarafından greve son verilmesi çağrısı yapılsa da madenciler, açlık grevine hemen son verilmeyeceğini söyledi. gazetecilere açıklamalarda bulunan 44 maden işçisi, aynı problemi yaşayan 100’ü aşkın maden işçisinin de sorunu çözülmedikçe açlık grevinin devam edeceğini ifade etti.        
 

About

Check Also

Suriye Operasyonuna NATO'dan Tam Destek Mesajı

ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’de bazı hedeflere yönelik düzenlenen operasyondan sonra NATO’nun karar organı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir