Pazartesi , Temmuz 16 2018

Grip, Mesaiye Erken Başladı


Bu yıl grip alarmı erken verildi. Önceki yıllar baz alındığı zaman gribin erken mesai yaptığını söyleyen Sağlık Bakanlığı, bu yıl karşılaşılan grip vakaları sayısının ciddi rakamlara ulaştığını belirtti. 
    

İlerleyen haftalarda grip vakalarının artma olasılığının yüksek olduğuna değinen yetkililer, “Normal şartlar altında grip vakalarının Aralık ayının ortalarında başlaması lazımdı. Ancak bu yıl grip erken mesaiye erken başladığından dolayı kasım ayının başından itibaren grip vakaları görülmeye başladı. Bu yılki grip virüsü ile 2009 yılındaki grip virüsünün ortak yanları oldukça fazladır. Virüs, öldürücü olmasa da aşırı derecede bulaşıcı.” ifadelerine yer verdiler.
    

Yetkililer, “Gribe yakalanan insanlarda, kas ağrıları görülebileceği gibi bu insanların, yatağa düşme olasılıkları da yüksektir. Bundaki ana neden ise iklimde meydana gelen değişiklikler ile grip virüsünün niteliğidir. Ayrıca kuş ve domuz gripleri gibi virüslerle şu ana kadar karşılaşılmaması bizim açımızdan olduğu kadar halkımız açısından da sevindiricidir. Bu yıl grip virüsünün yoğun olarak görüldüğü kentler ise İstanbul ve Bursa’dır. İzmir ve Ankara’da yaşayan vatandaşlarımızın ise daha dikkatli olması gerekiyor.” şeklinde konuştular. 
    

Gripten korunmak için ise sigara içilen ortamlar ile havasız ortamlarda bulunulmamalı, ıhlamur vb. bitki çayları sık tüketilmeli, içeriğinde bolca C vitamini barındıran taze meyveler yenmeli, uyku saatlerine dikkat edilmeli ve toplu taşıma araçlarına binilecekse aşırı dikkatli olunmalıdır. Toplu taşıma araçlarına binmeden maske takılmalı ve indikten sonrada elleri kolonya mendil ile dezenfekte etmelidir.        

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir