Pazartesi , Temmuz 16 2018

Guatr Nedir? Guatr Hastalığının Tedavisi Var Mı?


Guatr Hastalığı hakkında bilgiler veren Dr. Gülçin Ecemiş hastalığın sadece tek başına olmadığını ve birçok hastalığı da beraberinde getirdiğini dile getirdi. 

Endokrinoloji Uzmanı Dr. Gülçin Ecemiş, Guatr Hastalığı ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu. Ecemiş, halk arasında guatr denilince sanki tek bir hastalıkmış gibi düşünüldüğünü ancak Guatr sözcüğünün altında bir çok hastalığın yattığını dile getirdi. Trioit bezi hastalığı olan guatrın bu bezde bulunan her türlü hastalığa verilen genel as  olduğunu ve bu bezin aşırı çalışması, büyümesi, yetersiz çalışması ya da içinde nodül dediğimiz yapılanmaların oluşması sonucunda guatrın ortaya çıktığını söyledi. 

GUATR HASTALIKLARINDA TEDAVİ NASIL UYGULANIR?
Dr. Ecemiş guatr tedavisinde nedene göre değişiklikler olduğunu belirterek, genel olarak tedavinin eksik olan hormonları yerine koyma esasına dayandığını belirtti. Tedavide belirleyici etkenin hastanın ultrasonografi ile değerlendirilmesinde nodül ya da nodüllerin varlığı olduğunu belirten Ecemiş, hastalarda bu şekilde fonksiyon bozukluğu olması durumunda, nükleer tıp bölümünce uygulanan tiroit sintigrafisi tetkikinin de önem taşıdığını söyledi. Doktor Ecemiş, sonuçlarda eğer nodül/nodüller mevcut ise tiroit sintigrafisindeki karakterine göre nihai tedavi seçeneklerinin uygulanacağını söyledi. 

 

About

Check Also

Çocuklarınız Yemek Seçiyorsa Dikkat!

Ailelerin çocukları ile ilgili en sık yaşadığı sorunlardan biri olan yeme bozuklukları hakkında Psikolog Doktor …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir