Cumartesi , Ağustos 4 2018

Güle Güle Vahid Halilhodzic, Hoşgeldin Ersun Yanal


Trabzonspor’da beklenen oldu ve en sonunda Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu dayanamayıp “Dostum” dediği Halilhodzic ile kulübün yollarını ayırdı. Halilhodzic, gitti ama arkasında da bir oyuncu enkazı bıraktı. Onun ve kulübün başarılı olması için yapılan transferler, geride kalan yuvadan yetişmiş emektarları da küstürdü. Takımda geçen seneden ve Trabzon kökenli çok az oyuncu kalmıştı. Üstelik hocaya verilen fırsatların onda biri bile Hacıosmanoğlu döneminde yer alan Tolunay Kafkas, Mustafa Reşit Akçay ve Hami Mandıralı’ya tanınmamıştı. Zaten Tolunay Kafkas ile çalışılmadı bile…

ÖZE DÖNÜŞ VAATLERİ BOŞ ÇIKTI

Başkan göreve öze dönüş vaatleri ile geldi. İlk sene takım, 1461 Trabzon ile büyük işler başarmış olan sadık bir Trabzonlu Mustafa Reşit Akçay’a emanet edildi. Onun döneminde de yapılan transferler yok denecek kadar azdı. Buna rağmen bir oyun, şablon oluşturmaya çalıştı. Elde olan oyuncularla da belki de en iyisi yapıldı. Ama dedim ya onun arkasında duran en azından Halilhodzic’e duyulan güvenin yarısını bile gösterebilen bir başkan yoktu. Oysa ki bu yıl yapılan transferlerin Akçay eşliğinde bir programa dayandırılarak yapılması, kulüp kasasından 20 Milyon TL daha az para çıkmasını sağlayabilirdi, ama olmadı.

Başkan bu sefer Halilhodzic’i çağırdı. Dünya kupasında Cezayir’e oynattığı futbol, herkesin gözünü kamaştırdı, özellikle de Almanya karşısındaki oyun… Ama Cezayir Milli Takımında ortaya konulan başarının Trabzonspor için bir referans olduğu düşüncesi, başta Yerel Medya ve Yönetim olmak üzere tüm futbolseverleri yanıltacak bir durumdu. Cezayir Milli Takımı bir Avrupa takımı değildi, grubunda bulunan takımlar da Belçika haricinde çok ciddi rakipler değildi. Dünya Kupasındaki başarısı sadece savunmadan geçen bir başarıydı ve ileriye de gidemediler.

HALİLHODZİC GÜLE GÜLE

Trabzonspor ise büyük bir takım. Her sene şampiyonluğu kendine hedef koyan, her maça galibiyet parolası ile çıkan bir takım. Bu nedenle son 8 yıldır Hocalık yaptığı takımlarda beraberliği başarı sayabilecek bir düşünceye sahip olan bir teknik direktörü getirmek de hatalı oldu.

Halilhodzic gitti, giderken 1 senelik parasını aldı. Getirdiği yardımcılar da onun sayesinde yolunu bulup para kazanarak ayrıldılar. Olan ise yine Türk Kulübüne, oyuncusuna oldu. Yine de kendisine giderken güle güle demek en doğrusu olacaktır. “Zararın Neresinden Dönersen Kardır” sözü de kulağımıza yine küpe oldu.

HOŞGELDİN ERSUN YANAL

Artık Trabzonspor’da yeni bir dönem başlayacak. Başlıkta da belirttim, “Hoş geldin Ersun Yanal” dedim. Tam olarak resmi bir anlaşma olmasa bile Kamuoyunda Ersun Yanal sesleri oldukça yüksek bir şekilde çıkıyor. Herkes, Yanal gelirse takımdaki bu oyuncularla şampiyonluğun en iddialı takımlarından birisi olunabileceğine inanıyor. Gerçekten de bu olabilir. Belki bu sene ilk 4 arasına rahat bir şekilde girilir ama seneye şampiyonluk hayal olmaz. Trabzon kenti ve taraftarı da bunu hak ediyor.

Ersun Yanal da eline geçen fırsatı tepmeyecektir. Fenerbahçe’den şampiyon olunan sezonun ardından gönderilmesinin intikamını tanıdığı, bildiği bir takım olan Trabzonspor’la şampiyon olarak almak isteyecektir.

Ersun Yanal’ın şimdiden Trabzonspor’un elinde olan kadrosunu değerlendirmek adına en doğru hoca tercihi olduğunu belirtmek isterim. Bu iddiamı Cuma günü ele alacağım yazımda gerekçeleriyle birlikte sizlerle paylaşacağım. 

Milli haftada, Türkiye’nin Brezilya ve Kazakistan Milli Takımları ile yapacağı maçlarda başarılı sonuçlar alması temennisi ile iyi günler dilerim. Cuma günü görüşmek dileğiyle…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir