Pazartesi , Temmuz 23 2018

Gülen'i ya Bize Verin ya Gözaltına Alın


Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Obama’nın Suriye’de Rakka operasyonunda Türkiye ile ortak hareket etme teklifinde bulunduğunu söyledi. Sınır ötesi operasyonlarda “Artık geri adım şansı yok” diyen Erdoğan, Obama’ya Fethullah Gülen’in iadesi konusunda “Ya bir an önce iade edin ya da siz gözaltına alın.” dediğini söyledi.

ABD Başkanı Obama’nın, Rakka konsunda ortak hareket etme teklifinde bulunduğunu dile getiren Erdoğan şunları söyledi:

“Obama, özellikle Rakka konusunda beraber bir şeyler yapmak istiyor. Bir sıkıntı olmayacağını belirttik. ‘Askerlerimiz bir araya gelsinler, görüşsünler, ne gerekiyorsa yapılır’ dedik. Neler yapılabileceği, görüşmeler neticesinde netleşecek. “

FIRAT KALKANI OPERASYONUNU DEĞERLENDİRDİ

Rakka konusunda ABD’nin bundan sonraki tavrının belirleyici olacağını da belirten Erdoğan, “Ancak, biz artık bölgede var olduğumuzu göstermek durumundayız. Geri adım atma şansımız yok. Geri adım atarsak oralara DAİŞ, PKK, PYD, YPG gibi terör örgütleri yerleşir.” dedi.

Suriye’de devam eden ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunu da değerlendiren Erdoğan, Cerablus’un ardından sırada El Bab ve Menbiç’in olduğunu söyledi. Erdoğan, Suriye’deki operasyonun bir benzerinin Irak’ta da gerçekleştirilebileceğinin sinyalini verdi:

“Orada da, PKK kendine yer edinmeye çalışıyor. Musul, kuzeyinde Türkmenlerin yaşadığı Telafer var. Türkmenleri orada tamamen bitirmeye kalkabilirler. Başika kampımız da orada. Oraların güvenliği ile ilgili olarak da her şeyi gözden geçirmemiz gerekiyor.”

ARTIK ŞANSI YOK! YA VERİN YA DA GÖZALTINA ALIN

Erdoğan, Obama ile görüşmelerinde Fethullah Gülen’in iadesinin de gündeme geldiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dedim ki, ‘Bu adam 400 dönüm arazideki kâşanesinde hala görüşmelerini yapıyor, röportajlar veriyor.’ Ülkelerimiz arasındaki suçluların iadesi anlaşması var. 10. madde, mahkeme kararını verene kadar FETÖ’nün gözaltında tutulması gerektiğine işaret ediyor. Ya bir an önce bunu bize iade edin ya da siz gözaltına alın.” diye konuştu.

 

About

Check Also

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde Dehşet Anları!

Sağlık personellerine şiddetin ardı arkası kesilmiyor. Dün gece de Şanlıurfa Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir