Pazartesi , Haziran 25 2018

Gün Boyu Enerjik Olmanızı Sağlayacak Tavsiyeler


Günümüzde çalışma hayatını en olumsuz etkileyen ve kişinin performansını önemli ölçüde düşüren faktörlerin başında halsizlik ve yorgunluk hissi gelir. 

Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, insanların halsizlik ve yorgunluk hissi ile başa çıkarak zinde, aktif ve üretken bir gün geçirebilmelerini sağlayabilmek için ihtiyaç duydukları enerjinin ve dinçliğin elde edilmesinde beslenme düzeni ve sağlıklı yaşam alışkanlıklarının önemine değindi. 

Enerji Sağlayan Tavsiyeler

  • İnsanlar, uyuduğu zaman metabolizması yavaşlar. Sabah kalkıldığında bir bardak su içilirse metabolizma harekete geçer. Metabolizmanın harekete geçmesinde en iyi seçim ise sabah yürüyüşüdür. 
  • İnsanların sabah yapacağı iyi bir kahvaltı, gün içerisindeki enerjisinin daha dengeli olmasını sağlar. Bunun içinde yumurta, süt, peynir, taze sebze ve meyve ile tam tahıllı ürünlerin kahvaltıda tüketilmesi önemlidir. 
  • Öğlen öğününde ise protein ağırlıklı beslenmek önemlidir. 
  • Öğlen yemeğinden sonra ara öğün tüketilecekse yağ, un ve şeker içeren yiyeceklerden kaçınılmalıdır. 
  • Ertesi güne enerjik devam etmek içinde akşam yemeğine dikkat etmek gerekir. Uykuya geçmeden iki saat evvel yemeği kesmeli ve kafein içerikli içeceklerden uzak durulmalıdır. 
  • Günlük 7-8 saat uyunacak gece uykusu gün içerisinde enerjik ve zinde olma açısından önemlidir. Gün içerisinde sıvı tüketimine dikkat etmek ve yapılan aktiviteler, enerjik olmak açısından önemli faktörlerdir. Ayrıca sıvı tüketimi sadece çay ve kahve ile değil, günlük 8-10 bardak su tüketerek yapılmalıdır. 
     

About

Check Also

Bahar Temizliğinde Temizlik Maddelerine Dikkat!

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, bahar ayının gelmesiyle birlikte bahar temizliği yapan vatandaşlara yönelik uyarıda bulundu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir