15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı getirildi

İçişleri Bakanlığı Son dakika açıklamasında 15 ilde cumartesi-pazar sokağa çıkma yasağı getirildi

GÜNDEM 05.06.2020, 00:25 05.06.2020, 02:55 Sinan Kılıç
15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı getirildi

İçişleri Bakanlığı Son dakika açıklamasında 15 ilde cumartesi-pazar sokağa çıkma yasağı getirildi. Bakanlık açıklamayı geç saatlerde yaptı. 

İçişleri Bakanlığı Genelge Gönderdi

İçişleri Bakanlığı, hafta sonu 15 ilde uygulanacak sokağa çıkma yasağı için valiliklere genelge gönderdi. Söz konusu genelgede, koronavirüs salgınının görüldüğü andan itibaren başta Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu önerileri olmak üzere, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelen talimatlar doğrultusunda toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşan riskleri yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılma hızını kontrol altında tutmak amacıyla çok sayıda tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği tekrar hatırlatıldı. 

Hangi İllerde Sokağa Çıkma Yasağı Olacak?

Toplum sağlığını korumak amacıyla Sağlık Bakanlığı önerisi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı doğrultusunda, Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak'ta 6 Haziran 2020 Cumartesi ve 7 Haziran 2020 Pazar tarihlerinde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağı duyruldu.

Bakkal ve Marketler Açık Olacak Mı?

15 ilde hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağı öncesinde 5 Haziran 2020 Cuma günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerin saat 23.00'a kadar faaliyet gösterecekleri açıklandı. Öte yandan sokağa çıkma yasağının uygulanacağı 6 Haziran 2020 Cumartesi gününde de market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerin saat 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterecekleri bilgisi paylaşıldı. Yine aynı saatlerde market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerin evlere paket servis şeklinde satış yapabilecekleri de duyuruldu. 

Fırınlar Yasak Boyunca Açık Olacak

Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı 6 Haziran 2020 Cumartesi ve 7 Haziran 2020 Pazar günleri ekmek üretimi yapılan fırın ve unlu mamul ruhsatlı iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri ile tatlı üretimi yapan iş yerleri açık olacak. Yine 6 Haziran 2020 Cumartesi ve 7 Haziran 2020 Pazar günleri sokağa çıkma kısıtının uygulandığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri yalnızca eve servis şeklinde satış yapabilecekler.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@