Akdeniz’deki deprem Türkiye için en kritik yerlerden birinde oldu

Akdeniz'de bugün meydana gelen iki depremin artçı olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Şükrü Ersoy, daha büyük bir depremin olma ihtimaline dikkat çekti.

GÜNDEM 02.05.2020, 23:08 02.05.2020, 23:19 Şener Koştu
Akdeniz’deki deprem Türkiye için en kritik yerlerden birinde oldu

Akdeniz’de Yunanistan’ın Girit Adası’nın güneyinde saat 15.51’de meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki deprem korkuttu. Bu depremden sonra saat 16.01’de yerin 6,68 kilometre derinliğinde meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki deprem Muğla ilimizde de hissedildi. Bu iki depremle ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Şükrü Ersoy, Türkiye için en kritik noktalardan biri ifadesini kullandı.

7 Büyüklüğünün Üstünde Depremler Kaydedilebilir

banner32
Depremlerin meydana geldiği yerin Yunanistan ve Türkiye için çok kritik olduğuna değinen Prof. Dr. Şükrü Ersoy, “Buralarda 7 büyüklüğünün üstünde depremler olabilir. Tek temennimiz bu depremlerin müstakil bir deprem olması. Ancak potansiyel olarak deprem oluşturma riski mevcut. Bu yerler sadece depreme değil, tsunamiye de yatkın yerler. Dikkatle takip ediyoruz. Girit Adası’nda bir hasarın olmamasını temenni ediyoruz. Burası Türkiye açısından da tehlikeli ve tsunami riski olan bir yer. Ülkemizde en büyük Kuzey Anadolu fay hattında bir deprem meydana gelir. Ama buradan da daha tehlikeli olabilecek bir yerimiz var. Volkanizma, tsunami ve deprem gibi üç etkenin olabileceği bir yerden bahsediyoruz. Deprem, müstakil bir yerde olmadıysa daha büyüğünü beklemek gerekir. Hatta 6,4 artçı dahi sayılabilir. Bugünlerde bir tedirginliğimiz var. Bu depremle bir etkileşim yaratmaması ise tek umudumuz.” dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@