Aleviler için “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin" diyen kadına tepki yağıyor

Pınar Fidan isimli bir kişi Tuz-Biber adlı stand-up gösterisinde Aleviler için sarf ettiği cümleler yüzünden sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.

GÜNDEM 19.03.2020, 11:35 19.03.2020, 11:40 Sinem Ramazanoğlu
Aleviler için “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin" diyen kadına tepki yağıyor

Pınar Fidan isimli bir kişi Tuz-Biber adlı stand-up gösterisinde Madımak Olayı’na gönderme yapmak için Aleviler için, “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var" diyerek kullandığı ifadeler yüzünden tepkilerin odağı oldu. Pınar Fidan, sosyal medyada bir çok kişi tarafından tepki aldı.

“Hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin”

banner32
Stand-up gösterisi için çıktığı sahnede olay sözler sarf eden Fidan, “Siyasilerle ilgili şeyler paylaşıyor. Finlandiya Başbakanı işe metro ile gidiyormuş galiba ‘asıl cennete gidecekler bunlar, bizim ülkemizdeki siyasiler cehennemlik’ bunu söyleyen de bir yadan Alevi. Yani hiçbir şey yapmadan cennete gideceğini sanan insan. Bir de başkalarına böyle yargı dağıtıyor. Hani arada böyle haberler okuyorum cemevine saldırıda bulunulmuş. Bakın böyle haberler oluyor sık sık gazetelerin üçüncü sayfalarında ‘bilmem neredeki cemevine saldırıldı’ ama hiç Alevi kaybetmiyoruz. Çünkü boş, Alevi yok. Bir şey yapmamız gerekmiyor, saldırganlar cemevine Alevilerden daha çok gidiyor. Bunun anlaşılması lazım, çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var” sözleriyle birçok kişi tarafından tepki aldı.

“Yanlış anlaşıldım”

Kullandığı ifadeler sonrası bir çok kişi tarafından tepki alan Pınar Fidan, “Yanlış anlaşıldım” diyerek bir açıklamada bulundu. Yapmış olduğu açıklamada,"Merhaba arkadaşlar. Uğraşmak istemedim başta ama bu kadar kişi tarafından yanlış anlaşıldığı için bir kere buradan açıklayayım. İzlediğiniz videoda tam tersini düşündüğüm bir şeyi ironi yaparak anlatıyorum. Mizah, dalga geçmek ya da küçümsemek için değil, eleştirmek için yaptığımız bir şey. İnsanların genel düşüncelerini taklit ederek aslında anladığınızın aksine öyle düşünenlerle dalga geçiyorum. Önemi yok ben aleviyim ve alevi düşmanı olduğumu düşünüp beddua, küfür ve hakaret eden bu kadar çok insan olabilmesine şaşırdım ve üzüldüm. Bunun benimle ilgili olmadığını biliyorum ama hepimiz için üzücü. Videonun başı sonu olmadığı için de yanlış anlaşılmış olabilir, orada alevi diye bahsettiğim kişi de dayım. Can sağlığı diyelim ne diyelim" ifadelerini kullandı.

CHP Milletvekili Ali Mahir’de tepkisini dile getirdi

Pınar Fidan isimli bir kişinin Aleviler için kullandığı ifadelere tepki gösterenler arasında CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır da vardı. CHP Milletvekili Mahir tepkisini, "Bunun adı “mizah” olamaz! Bu utanmazlık! Bu rezillik! Bu ahlaksızlık! Videoda atılan her kahkahada bir kere daha utandım! Bunun için Alevi olmak değil, yalnızca insan olmak yeterli! Pınar Fidan gibi böylesi zavallı zihniyetlere yazıklar olsun!" sözleriyle dile getirdi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@