Apple firmasının hatasını bulan liseli genç 3 bin dolarla ödüllendirildi

Trabzon’da yaşayan 17 yaşındaki lise öğrencisi, Apple’ın açığını bulunca 3 bin dolar ile ödüllendirildi.

GÜNDEM 25.03.2020, 14:17 Sinem Ramazanoğlu
Apple firmasının hatasını bulan liseli genç 3 bin dolarla ödüllendirildi

Trabzon’un Akçaabat ilçesindeki Anadolu İmam Hatip Lisesi 11. sınıf öğrencisi olan 17 yaşındaki Gürkan Cebeci dünya markası olan Apple’ın açığını bulması üzerine 3 bin dolar ile ödüllendirildi.
Liseli genç, dünya markası olan Apple’ın Siri programı üzerinde yaklaşık 4 yıldır uğraştığı bir sistem hatasının peşine düştü. Telefon ekranın kilitli olduğu esnada ‘Hey Siri gelen mesaj var mı?’ sorusuna Siri’nin  mesajları okuduğunu farkeden genç hatayı firmaya bildirdi. Firmadan olumsuz yanıt alan Cebeci pes etmeyerek hatayı ispatlamak için, hatayı gösteren bir video çekti. Çektiği videoyu tekrar firmaya gönderen liseli gence yaklaşık iki hafta sonra geri dönüş yapıldı. Dev firmanın hatayı kabul ettiği ve güncelleme ile düzeltecekleri bildirildi. Hatayı farkedip firmaya ispat eden 17 yaşındaki lise öğrencisi Gürkan Cebeci, Apple firması tarafından 3 bin dolar ile ödüllendirildi. Cebeci’ye firma tarafından yazılı bir plaket verildi ve şu ifadeler eklendi: “Bize bildirdiğiniz hata için tüm ekibimiz olarak size sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz. Yeni güncelleme ile bulduğunuz sistem hatasına çözüm getirmiş bulunmaktayız. Sizin için bir de sürpriz hazırladık. Apple bakiyenize 3 bin dolar yükledik. İyi günlerde kullanmanız dileğiyle.”

Rakip firmadan iş teklifi aldı

banner32
17 yaşındaki Cebeci, Apple firmasının hatasını bulduktan sonra  Apple firmasının Çinli rakibi olan Huawei’den iş teklifi aldığı ancak hayranı olduğu Aplle firması dışında başka bir firmada gözünde bir değerinin olmadığını belirterek, "Başka markaların gözümün önünde değeri bile yoktu, Apple hayranlığım vardı. 'Bir açık bulabilir miyim?' diye düşündüm. Sadece Siri'nin üzerine yöneldim. Kodlamaları ve denetlemeleri inceledim. Sonra Siri'nin bir şeyi denetlemediğini fark ettim. Ekran kilitliyken Siri'ye 'Hey Siri gelen mesaj var mı?' dediğin zaman gelen mesajı okuyordu. Kişinin gizliliğine aykırı bir durumdu. Bunu firmaya ilettim. Firma bunu güvenlik ekibine ileteceğini söyledi. 2 gün sonra bana geri dönüş yaptı 'böyle bir hatamız yok' diye. Bende bunu ispatlayabilirim düşüncesiyle Siri'nin hatasını anlatan video çektim. Firmaya ilettim, güvenlik ekibine ileteceklerini söyledi. Geri dönüş olmadı, çok bekledim. Yaklaşık 2 hafta sonra bir mail geldi. Tamam hatamızı kabul ediyoruz, bunu gelecek olan güncelleme ile düzelteceğiz denildi. Size bir ödül hazırladık dediler, hesabıma 3 bin dolar attılar. 18 yaşımı doldurduğumda tekrar para atacaklarını söylediler" şeklinde konuştu.

“Hayallerim gerçek oldu”

Hedefinin Apple firmasında çalışmak olduğunu dile getiren lise öğrencisi Cebeci, “Bir firmadan 'Yaptığınız araştırmalardan dolayı sizi aramızda görmekten gurur duyarız' diye bir mail geldi. Düşündüm ama hedefimde Apple olduğu için orada çalışmayı düşünüyorum. Ailem derslerimi aksattığım için biraz kızdılar, 'Apple'dan sana hayır yok' dediler. Bazı insanlar okuyarak bir yerlere gelir ama ben öyle değilim. Ben yeteneğimle bir yerlere gelmek istiyorum. Açık lisede okuyarak Apple üzerine çalışmayı düşündüm. Ailem bu başarıdan sonra çok sevindi. Artık beni desteklemeye başladılar. Arkadaşlarım telefonlarında bir sıkıntı olduğunda hep benim yanıma geliyorlar. Kendime hep 'başarı bir yolculuktur, varış noktası değil' dedim. Hayallerim gerçek oldu. Firmalar resmen peşimden geliyor. Apple'dan gelecek teklifi bekliyorum. Hayallerinin peşini kimse bırakmasın. Ben bırakmadım. Ne zaman nerede hayallerimi gerçekleştireceğim dediysem herkes gülerdi. Sen kim Apple kim derlerdi. Şimdi ise hayallerim gerçek oldu”  ifadelerine yer verdi.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@