Avrupalıyı utandıran hassasiyet! Ayasofya Camii’nde Hristiyanlar için kutsal bölge, halıyla kaplanmadı

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camii’nde, Hz. Meryem’in göründüğüne inanılan bölge boş bırakılarak halı ile kaplanmadı. Bölge ziyarete açık bırakıldı.

GÜNDEM 25.07.2020, 17:17 Kübra Ercanaslan
Avrupalıyı utandıran hassasiyet! Ayasofya Camii’nde Hristiyanlar için kutsal bölge, halıyla kaplanmadı

86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camii’nde, Hz. Meryem’in göründüğüne inanılan bölge boş bırakılarak halı ile kaplanmadı. Bölge ziyarete açık bırakıldı. 86 yıl sonra ibadete açılan Ayasofya Camii’nde, Hz. Meryem’in göründüğüne inanılan bölge boş bırakılarak halı ile kaplanmadı. Bölge ziyarete açık bırakıldı. Söz konusu boş alanın açık bırakılması önerisinde bulunan Avukat Remzi Kazmaz yaptığı açıklamada ‘Hızır makamı ile müezzin mahfili arasında kalan ve Hz. Meryem’in görüldüğüne inanılan alanın Hristiyanlar için kutsal kabul edildiği’ bilgisini verdi.

Boş Bırakılma Sebebi Açıklandı

İstanbul Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz, ‘Boş bırakılan alan imparatorların tac giyme alanıdır. Bu nedenle boş bırakıldı. Buradaki daire şeklinde boş bırakılan alanlar Ayasofya’nın yapımında kullanılan mermerlerdir. Alanla ilgili diğer yapılan yorumlar tarihle uyuşmuyor’ açıklamasında bulundu.

banner32
Ayosya Camii

Açık Bırakılan Alanda Namaz Kılınmayacak

Kazmaz daha önce vermiş olduğu bilgilerde ‘Dairelerden oluşan, ayakla basılmayan bu alanın açık bırakılması isabetli bir karar olacaktır’ demişti. Dün kılınan Cuma Namazı sonrası Hz. Meryem’in görüldüğü alanın boş bırakıldığı görüldü.Avukat Kazmaz, Ayasofya ‘nın ruhuna uygun korunabilmesi için Fatih Sultan Mehmet döneminden bu güne denk yaşatılan tarihi hassasiyetlerin korunabilmesi gerektiğini açıkladı.
Boş bırakılıp halı serilmeyen alanda namaz kılınmayacağı belirtiliyor.

Ayasofya Camii

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@