Ayasofya ibadete açılsın mı? Yapılan anket sonuçları belli oldu

Son zamanların gündem konularından biri olan Ayasofya’nın ibadete açılması konusu siyasetin de en çok konuştuğu konular arasında yer alırken konuyla ilgili bir anket gerçekleştirildi.

GÜNDEM 10.06.2020, 11:52 Sema Topbaş
Ayasofya ibadete açılsın mı? Yapılan anket sonuçları belli oldu

Son zamanların gündem konularından biri olan Ayasofya’nın ibadete açılması konusu siyasetin de en çok konuştuğu konular arasında yer alırken konuyla ilgili bir anket gerçekleştirildi. Yapılan ankete göre vatandaşların yüzde 733’lük kısmı Ayasofya’nın ibadete açılmasını istiyor. Yüzde 22,4’lük kısmı ise bu fikre olumsuz bakıyor.

Ayasofya İbadete Açılsın Mı Anketi

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’un Fethi’nin 567. yıl dönümü sebebiyle Ayasofya’da Fetih Suresi okunmuştu. Okunan Fetih Suresi ile birlikte Ayasofya’nın ibadete açılması konusu yeniden gündeme gelmişti. Araştırma Şirketi Areda Survey’in gerçekleştirdiği ankette Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmaması konusuna da yer verildi. 2-5 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilen ankete 2 bin 414 kişi katıldı. Katılımcılara Türkiye gündemi ile ilgili çok sayıda soru yöneltildi. 

Ayasofya'd Fetih Suresi Okutulması

banner32
Katılımcılara ilk olarak İstanbul’un Fethi sebebiyle Ayasofya’da Fetih Suresi okunması konusunu nasıl değerlendirdikleri soruldu. Söz konusu soruya yüzde 69’luk kısım olumlu karşılık verirken yüzde 20,3’lük kısım olumsuz karşılık verdi. 

Ayasofya İbadete Açılsın Mı?

Katılımcılara yöneltilen bir başka soru ise Ayasofya’nın ibadete açılıp açılmaması oldu. Katılımcıların yüzde 73,3’ü bu soruya ‘Evet’ yanıtını verirken yüzde 22,4’ü ise ‘Hayır’ yanıtını verdi.

Ayasofya ve Fetih Suresi

Amerika’daki Protestolar

Amerika’da başlayan ve ‘Amerikan Baharı’ adı verilen protestolarla ilgili yöneltilen soruları cevaplayan katılımcıların yüzde 65’i bu protestoların siyahi vatandaşların hak arayışı olduğunu, yüzde 16’lık kısmı ise protestoların amacının Trump yönetimini seçimler öncesinde zor duruma düşürmek olduğunu söyledi. 
 

Yorumlar (1)
Ramazan 2 ay önce
İbadete acilsin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@