Ayasofya için işbirliği protokolü imzalandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında "Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nde Yürütülecek Koruma, Geliştirme, Tanıtım ve Yönetim Faaliyetlerine İlişkin İşbirliği Protokolü" imzalandı.

GÜNDEM 16.07.2020, 11:31 16.07.2020, 16:46 Sinem Ramazanoğlu
Ayasofya için işbirliği protokolü imzalandı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında Ayasofya'da yürütülecek koruma, geliştirme, tanıtım ve yönetim faaliyetlerine ilişkin işbirliği protokolünde imzalar atıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı’ndan açıklama

banner32
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında "Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nde Yürütülecek Koruma, Geliştirme, Tanıtım ve Yönetim Faaliyetlerine İlişkin İşbirliği Protokolü" imzalandı. Gerçekleşen imza töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Bugün Ayasofya sapasağlam ayakta duruyorsa bütün inanç, kültür tarih zenginliğiyle UNESCO'nun bir parçasıysa, yeri geldiğinde canını siper ederek koruyan Türk milletine borçludur. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Ayasofya Camii itinayla korunacaktır. Her şeyden önce bu milli ve manevi değerlerimizin bir gereği ve geçmişimize de vefa borcumuzdur" açıklamasında bulundu.

"Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Ayasofya Camii itinayla korunacaktır"

Gerçekleşen imza töreninde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Ben de sözlerime başlarken Van'da şehit olan 7 kahramanı anarak başlamak istiyorum. Danıştay 10'uncu dairesinin aldığı karar ve ilgili kararname neticesinde Ayasofya yeniden ibadete açılmış bulunmaktadır. Bu süreçte herkesin fikirlerini belirtmesi elbette normaldir. Ancak hiç kimse bağımsız yargının aldığı bu kararın üstünde değildir. Bugün Ayasofya sapasağlam ayakta duruyorsa bütün inanç, kültür tarih zenginliğiyle UNESCO'nun bir parçasıysa, yeri geldiğinde canını siper ederek koruyan Türk milletine borçludur. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki, Ayasofya Camii itinayla korunacaktır. Her şeyden önce bu milli ve manevi değerlerimizin bir gereği ve geçmişimize de vefa borcumuzdur. Bugün imzalayacağımız protokol ile de Ayasofya'nın korunmasına yönelik ana ilkeler saptanmıştır. Caminin sahip olduğu tarihi kültürel estetik değerlerin muhafazasının gerçekleştirileceği bir kez daha imza altına alınmış oluyor" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@