Ayasofya’da ilk namaz ne zaman kılınacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Danıştay’ın Ayasofya’nın Camiden müzeye dönüştürülmesi yönündeki Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’yı ibadete açan kararnameyi imzaladı.

GÜNDEM 10.07.2020, 23:51 11.07.2020, 00:02 Melek Eren - Editör, Genel Yayın Yönetmeni
Ayasofya’da ilk namaz ne zaman kılınacak? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Danıştay’ın Ayasofya’nın Camiden müzeye dönüştürülmesi yönündeki Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya’yı ibadete açan kararnameyi imzaladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararnameyi imzalamasının ardından Ayasofya resmen Cami olarak ibadete açılmış oldu. Bu önemli kararın ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, Ayasofya’da ilk namazın kılınacağı tarihi duyurdu.

Ayasofya’da İlk Namaz Ne Zaman Kılınacak?

Kararın ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hazırlıkları süratli bir şekilde tamamlayarak 24 Temmuz 2020 Cuma günü Cuma namazı ile beraber Ayasofya’yı ibadete açmayı planladıklarını duyurdu. Ayasofya’nın müze statüsünden çıkmasının ardından Ayasofya Camisi’ndeki ücretli giriş uygulamasını da kaldırdıklarını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütün Camiler gibi Ayasofya’nın kapılarının da yerli ve yabancı, Müslim ve gayrimüslim herkese sonuna kadar açık olduğunu ifade etti. 

banner32
Ayasofya

1934 Tarihli Kararnameye Eleştiri

Ayasofya’yı 24 Kasım 1934 tarihinde müzeye dönüştüren Bakanlar Kurulu kararına eleştirilerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tek parti döneminde alınan bu kararın hem tarihe ihanet hem de hukuka aykırı olduğunu dile getirdi. Bu kararı sert bir dille eleştiren Erdoğan, Ayasofya’nın ne devletin ne de herhangi bir kurumun malı olmadığının altını çizerek, ‘Ayasofya vakıf mülküdür’ dedi.

Erdoğan

‘Herkesi Saygılı Olmaya Davet Ediyorum’

Ayasofya kararının ardından önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, herkesi ülkemizdeki yargı ve yürütme organları tarafından alınan Ayasofya kararına saygılı olmaya davet ettiğini söyledi. Ayasofya’nın hangi amaçla kullanılacağı konusunun Türkiye’nin egemenli haklarıyla ilgili olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı, bu konuda görüş belirtmenin ötesindeki her türlü tavır ve ifadenin bağımsızlığın ihlali olarak kabul edileceğini belirtti.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@