Ayasofya’daki Cuma namazını kim kıldıracak? İlk namazı kıldıracak isim belli oldu

Danıştay’ın 1934 Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından alınan kararla Ayasofya yeniden ibadete açıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

GÜNDEM 15.07.2020, 01:40 Sema Topbaş
Ayasofya’daki Cuma namazını kim kıldıracak? İlk namazı kıldıracak isim belli oldu

Danıştay’ın 1934 Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından alınan kararla Ayasofya yeniden ibadete açıldı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Ayasofya’nın yeniden ibadete açılmasının ardından Ayasofya Camii’nde 24 Temmuz 2020 Cuma gününde ilk namazın kılınacağı açıklandı. Ayasofya’daki ilk namazı kıldıracak olan isim belli oldu.

Ayasofya’daki İlk Namazı Kim Kıldıracak?

Tam 86 yıl sonra yeniden Cami statüsü kazanan ve 24 Temmuz 2020’de kılınacak olan Cuma namazı ile beraber ibadete açılacak olan Ayasofya Camii’ndeki ilk namazı kıldıracak ismin kim olacağı da merak ediliyordu. Merak edilen soruyu yanıtlayan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 24 Temmuz tarihinde Ayasofya Camii’nde eda edilecek olan Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın kıldıracağını duyurdu. 

banner32
Ali Erbaş

Numan Kurtulmuş’tan Önemli Açıklamalar

Ayasofya’nın ibadete açılması ile ilgili önemli açıklamalara yer veren AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, Ayasofya’nın ibadete açılmasından rahatsızlık duyan bazı dış çevrelerin olmasını anlayışla karşıladığını söyleyerek, ‘İçimizdeki Bizanslıların bu konuda kafaları karıştırmasının anlaşılır olmadığını görüyorum.’ dedi. Ayasofya kararının siyasi değil hukuki bir karar olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Kurtulmuş, Ayasofya’nın 83 milyonun ortak meselesi olduğuna vurgu yaptı. 

Numan Kurtulmuş

‘Tarihi Bir Hata Düzeltilmiştir’

Öte yandan milletin büyük bir çoğunluğunun talebinin de Ayasofya’nın ibadete açılması yönünde olduğunu söyleyen Kurtulmuş, tarihi bir hatanın düzeltildiğini belirterek, ‘İnşallah kıyamete kadar Ayasofya ibadete açık olacaktır.’ sözlerine yer verdi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@