Bakan Koca açıkladı: "Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de yapmış olduğu açıklamada, "Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Önümüzdeki günlerde bu test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz" diyerek yapılan test sayısını açıkladı.

GÜNDEM 19.03.2020, 15:55 Sinem Ramazanoğlu
Bakan Koca açıkladı: "Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM’de koronavirüs ile ilgili yapmış olduğu açıklamada, "Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Önümüzdeki günlerde bu test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

"Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık"

Tüm dünyada etkisini gösteren koronavirüs ülkemizde de görülerek ve iki kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Toplamda vaka sayısının 191 olduğunu açıklayan Sağlık Bakanı Koca bugüne dek yapılan koronavirüs test sayını açıklayarak şunları ifade etti: "Bugüne kadar 10 bini geçen test yaptık. Önümüzdeki günlerde bu test sayımızın çok artacağını düşünüyoruz. Sağlık personelimiz daha yoğun çalışmak zorunda izinleri iptal ettik. Sağlık personelimizin hem iş yükü hem maruz kaldığı risk artmış durumda. İki gün önce 6 üniversitemize talepleri olmadığı halde her birine 50 bin maske gönderdik" şeklinde konuştu.

"Yarın itibarıyla hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak"

banner32
Baka Koca yapmış olduğu açıklamada, "Yakında bütün büyükşehirlerde test yapabilir olacağız. Önümüzdeki 1-2 gün içerisinde hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak. Yarın itibarıyla hızlı tanı kiti devreye girmiş olacak" dedi.

"Laboratuvar sayımız 25 ilden 36’ya çıkacak"

Koca, "Kovid-19 olası vaka tanımına uyan hastalarda solunum yolu numuneleri referans laboratuvarda çalışılmakta ve 16 ilde hizmet veren laboratuvarlarda değerlendirilmektedir" şeklinde konuşan Bakan Koca, "Laboratuvar sayımız kısa zaman içinde 25 ilde toplam 36'ya çıkacaktır. Bugün itibarıyla iki vakıf üniversitesinin devreye girmesiyle 18 merkez de çalışmaya başladı. İtalya, Çin'den gelenlerin ülke içinde serbest dolaşmasına izin vererek salgının tüm Avrupa'ya yayılmasına neden oldu" diyerek açıklamalarda bulundu.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@