Bakan Koca : Maalesef 601 sağlık çalışanımız koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 601 sağlık görevlisinin koronavirüse yakalandığını söylerken çok üzgün olduğu dikkatlerden kaçmadı.

GÜNDEM 01.04.2020, 20:20 01.04.2020, 21:54 Sinan Kılıç
Bakan Koca : Maalesef 601 sağlık çalışanımız koronavirüse yakalandı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 601 sağlık görevlisinin koronavirüse yakalandığını söylerken çok üzgün olduğu dikkatlerden kaçmadı. Öncelik sağlık çalışanlarının korunması adına gerekli olan her şeyin yapıldığı ve Avrupa ortalamasında Koronavirüse yakalanan sağlık çalışanlarının % 10 olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Gözleri Dolarak Açıkladı

banner32
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilim Kurulu Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, koronavirüs salgınına karşı temas ve izolasyon ve mesafenin önemine bir kez daha dikkat çekti. Koronavirüs salgını kapsamında bu üç kelimenin hayati bir önem taşıdığını belirten Koca, koronavirüs teşhisi konulan sağlık personeli sayısının 601 olduğunu açıkladı. Koronavirüs tespit edilen sağlık personeli sayısını açıklayan Bakan Koca'nın bu anlarda gözlerinin dolduğu görüldü.

'Bugünler Tahammül ve Dirayet Günleridir'

Koronavirüs mücadelesinin temelinde kişiler var diyen Koca, lise öğrencisinden akademisyenine kadar bu mücadelede bütün insanların olduğunu belirtti. Bugünlerin tahammül ve dirayet günleri olduğunu belirten Bakan, bugünlerin şüphesiz geçici olduğunu bunun bir yönüyle de bir savaş olduğunu dile getirdi. Bu salgının bir tür halk sağlığı savaşı olduğunu aktaran Sağlık Bakanı, bu virüsün bütün gücünün yayılma savaşı olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Koca sözlerinin devamında, 'Sizleri bu savaşta kahraman olmaya davet ediyorum' diyerek eğer bunu başaramazsak kayıplarımızın artacağını dile getirdi. Evden çıkılmaması konusuna bir kez daha dikkat çeken Bakan, şehirlerde hareketlilik ne kadar az olursa o kadar galip gelineceğini ifade etti. 

'İzolasyon Konusu Her Gün Daha Fazla Önem Kazanıyor'

Salgın sürecinde temas içinde olmamaya özen göstermek gerektiğini belirten Sağlık Bakanı, kendimizi izole etmemiz gerektiğini bir kez daha dile getirdi. Bütün bilim adamlarının salgın üzerinde çalıştığını söyleyen Koca, izolasyon konusunun her gün daha fazla önem kazandığını ifade etti. Eğer temel olan bu kurala uyulmazsa diğer tedbirlerin bizi koruyamayacağını söyledi. Herkesin salgın tehdidine karşı yakınlarını ve çevresini uyarma sorumluluğu olduğunu belirten Koca, taranılan filyasyon hasta sayısının günde ortalama 10 bine ulaştığını belirtti. Bakan Koca özellikle sahayı çok taramak istediklerini ve filyasyonu yaygın olarak yapmak istediklerini ifade etti. Tes sayısı ve vaka sayısının artacağını dile getiren Koca, önemli olan noktanın hayatını kaybeden hasta sayısını minimumseviyeye getirilmek olduğunu aktardı.

Yorumlar (1)
Fuat miroğlu 4 ay önce
Yüce rabbim devletimize zeval vermesin Allah sağlık bakanımıza güç versin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@