Bakan Soylu duyurdu! Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu başlatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu ve suç gelirlerine yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak duyurduğu, 'Bataklık Operasyonu'nun başlatıldığını açıkladı.

GÜNDEM 30.06.2020, 10:52 30.06.2020, 10:56 Sinem Ramazanoğlu
Bakan Soylu duyurdu! Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu başlatıldı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, uyuşturucu ve suç gelirlerine yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak duyurduğu, 'Bataklık Operasyonu'nun başlatıldığını kamuoyuyla paylaştı. Bakan Soylu, başlatılan operasyonda, narkotik ve suç geliri kapsamında 67 kişinin gözaltına alındığı ve 70 milyon liraya el konduğunu açıkladı.

Genel Müdürlüğünün ek hizmet binasında gazetecilerle bir araya gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kamuoyunu bilgilendirecek açıklamalarda bulundu. Uyuşturucu ve suç gelirlerine yönelik Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonlarından, 'Bataklık Operasyonu'nun başlatıldığını duyuran Soylu, sabah saat 04.30 itibarıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde bir operasyon gerçekleştirildiğini ifade etti.

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu başlatıldı

Cumhuriyet tarihinin en büyük operasyonu olarak duyurduğu , 'Bataklık Operasyonu' hakkında konuşan Bakan Soylu, "Yaklaşık bir yıldır takip edilen, Cumhuriyet ve yakın tarihimizin önemli operasyonlarından birisini arkadaşlarımız gerçekleştirdi. Bu operasyonun ismi Bataklık. Bu operasyonun özelliği, uyuşturucu ve uyuşturucuya bağlı suç gelirleriyle mücadele etmek" açıklamasında bulundu.

"Şu ana kadar da 70 milyon liraya el konuldu"

banner32
Suç gelirleriyle mücadelede gerek Adalet Bakanlığının, savcılıkların, mahkemelerin gerekse emniyetin, jandarmanın, büyük mücadele verdiğini dile getiren Soylu sözlerine şu şekilde devam etti: "Hollanda, Belçika, İspanya, İtalya, Şili, Ekvador ve Brezilya bunlarla bağlantılı gerçekleştirildi. Türkiye'de de 11 vilayette yapıldı. Yaklaşık 94 hedefi vardı şu ana kadar 67 hedef gözaltına alındı. Bu operasyon hem suç gelirlerine yönelik, bir özelliği daha var silahlı suç örgütü olarak tespit edildi. Örgütün iki tepe yöneticisi var, bir tanesinin Brezilya ve Hollanda'da 26 yıllık hapis cezası ve kırmızı bülteni söz konusu. Şu ana kadar da 70 milyon liraya el konuldu. Tüm süreçlerle beraber 500 milyonun üzerine çıkabilecek nakdi ve suç gelirleri toplamı söz konusu olacak."

Dosya gizli yürütüldü

Başlatılan operasyonun, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Narkotik Daire Başkanlığı, Ankara ve İstanbul Emniyet Müdürlükleri, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ile uzun süredir planlandığını, takip edildiğini söyleyen Bakan Soylu, operasyonla ilgili dosyanın gizli yürütüldüğünü, yaklaşık 2 ay önce operasyona bağlı olarak bir yakalama gerçekleştirildiğini belirtti.

Operasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti

Başlatılan, 'Bataklık Operasyonu'nu kamuoyuna duyuran Bakan Soylu, operasyonu takip ettiğini belirterek, "Bu operasyon, Cumhuriyet tarihinin özelikle uyuşturucu ve suç gelirleriyle ilgili önemli bir operasyonudur. Bu kapsamda, bu büyüklükte bir operasyon bugüne kadar olmadı ama bugünden sonra çok daha güçlü olabileceğini ifade etmek istiyorum. Devletimizin bu konudaki kararlılığı açık ve nettir" ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, Adalet Bakanlığının ve MASAK'ın operasyona ilgili önemli çalışmalar yaptığını belirterek, operasyonda emeği geçen herkese teşekkür etti.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@