Bayramda yasaklar bitecek mi? AVM'ler ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde etkisi hala devam eden koronavirüs salgını ile ilgili süreçte merak edilenlere yanıt verdi. Özellikle bayram ile ilgili merak edilenlere yanıt veren Koca, hayatın normale dönüp dönmeyeceği ile ilgili önemli bilgiler sundu.

GÜNDEM 25.04.2020, 16:44 Sema Topbaş
Bayramda yasaklar bitecek mi? AVM'ler ne zaman açılacak? Sağlık Bakanı açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ülkemizde etkisi hala devam eden koronavirüs salgını ile ilgili süreçte merak edilenlere yanıt verdi. Özellikle bayram ile ilgili merak edilenlere yanıt veren Koca, hayatın normale dönüp dönmeyeceği ile ilgili önemli bilgiler sundu. Koronavirüs salgını ile ilgili süreçte birçok vatandaşın merak ettiği birden fazla soruya yanıt veren Bakan Koca, salgınla ilgili ilerleyen süreci aktardı. İşte Sağlık Bakanı Koca’nın açıklamalarından satır başları…

Gevşediğimiz An Tablo Kötüye Gider

Türkiye’nin salgında iyi bir noktaya geldiğini söyleyen Bakan Koca, gazeteci Candaş Işık’a aktardığı bilgilerde, bu iyi gidişatın bir gevşemeye sebep olmaması konusunda uyardı. Tamamen hareketlilik ile orantılı olan bu tablonun iyi kalabilmesi için hareketliliği en azından Ramazan ayı boyunca kontrol altında tutmanın zorunlu bir durum olduğunu söyleyen Bakan, gevşeme olduğu anda tablonun kötüye gidebileceğini ifade etti.

Ramazan Bayramı’nda Normalleşme Olur Mu?

banner32
Ramazan ayının gelmesi ve 30 günlük oruç ibadetinin ardından 3 günlük Ramazan Bayramı’na geçişin beklendiği bugünlerde en çok merak edilen konulardan biri de Ramazan Bayramı’nda bir normalleşme olup olmayacağı konusu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 3 günlük Ramazan Bayramı sürecinde normale dönüş sürecinin başlatılmasının tercih ettikleri bir durum olmadığını Bilim Kurulu’nun fikirlerinin de bu yönde olduğunu aktardı. Önümüzdeki birkaç haftanın seyrine bakılarak bunun kararına varılacağını söyleyen Koca, gönlünün bunu yapmaktan yana olmadığını belirtti.

Okullar Ne Zaman Açılacak?

En çok merak edilen bir başka konu olan okulların ne zaman açılacağına dair sorularla ilgili de yanıt veren Bakan, okullarla ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ile beraber bu sene son sınıflara ve sınavların yapılmasına dair bir planlama içinde olduklarını ifade etti. AVM’lerle ilgili sorulara ise 15 Mayıs sonrasındaki seyre bakılarak AVM’lerle ilgili bir karar verileceğini söyledi.

65 Yaş Üzeri Vatandaşlar

Koronavirüs salgınının ülkemizde tespit edildiği ilk günlerde tedbir amacıyla 65 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlara sokağa çıkma yasağı getirilmişti. Bu konu hakkında da açıklama yapan Koca, evlerinde sıkılan ve bunalan 65 yaş üzeri vatandaşların haklı olduğunu ancak onlardan yetkililere güvenmelerini istediğini söyledi. Şu anda salgındaki vefat sayılarının bu yaş gruplarını koruma altına alabildikleri için daha düşük olduğunu söyleyen Sağlık Bakanı, 65 yaş üzeri olan vatandaşlardan Ramazan ayında da dayanmalarını bayramda veya bayram öncesinde ilk olarak onlarla ilgili bir karar alabileceklerini ifade etti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@