Bayramdan sonra sokağa çıkma yasağı sürecek mi?

Yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında Arefe gününden başlayarak Ramazan Bayramı süresince 4 günlük sokağa çıkma yasağı uygulandı. Vatandaşlar, hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağının devam edip etmeyeceğini şimdiden araştırmaya başladı. Ayrıntılar haberimizin detayında...

GÜNDEM 26.05.2020, 23:37 Şener Koştu
Bayramdan sonra sokağa çıkma yasağı sürecek mi?

Yeni tip koronavirüsle mücadele edebilmek için alınan tedbirler, vaka ve yoğun bakımdaki hasta sayısının azalmasıyla birlikte gevşetilmeye başlatılarak normalleşme adımları atılmaya başlandı. Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri referans alınarak kademeli bir şekilde atılan normalleşme adımları kapsamında hafta sonuna denk gelen 30-31 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıp uygulanmayacağını, uygulanacaksa da hangi illerde uygulanacağını vatandaşlarımız merak ediyor.

Hedef Haziran Ayı

banner32
Ramazan Bayramı'nın ardından vaka sayısındaki düşme devam ettiği takdirde sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının Haziran ayında kaldırılması hedefleniyor. Ayrıca 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altına uygulanan sokağa çıkma yasağı kısıtlamasının bu takvim doğrultusunda Haziran ayının ortasında sona erdirilmesi yapılan planlama arasında yer alıyor.  

Kabine Toplantısının Ardından Açıklama Yapılacak

Normalleşme sürecinde atılacak adımlarla ilgili yeni kararların alınacağı Kabine Toplantısı 28 Mayıs tarihinde yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başkanlık edeceği Kabine Toplantısı'nda hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı ile 15 ilimizde uygulanan seyahat kısıtlaması da Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda değerlendirilecek. Bazı illerimizde uygulanan seyahat kısıtlamasının kaldırılması beklense de İstanbul, Ankara ve İzmir illerimizde uygulanan kısıtlamanın bir süre daha devam edeceği tahmin ediliyor. Yine hafta sonu uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının bazı illerde devam etmesi beklense de bu konuya dair son kararın verilmesinde Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri etkili olacak. 65 yaş ve üstü ile 20 yaş ve altı için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının tümüyle kalkması şimdilik gündemde değil. 28 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı'nda bazı toplu alanlara girmelerine sınırlama getirilerek kısıtlamanın tamamen kaldırılması da gündeme gelmesi bekleniyor. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@