Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Türkiye'de Koronavirüs Ne Zaman Bitecek

Türkiye'de coronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı dün akşam itibariyle 21 oldu. Peki Türkiye'de en riskli iller hangileri? Türkiye'de koronavirüs salgını ne zaman bitecek? Bu soruların yanıtını coronavirüs bilim kurulu üyesi Profesör Doktor Mehmet Doğanay verdi.

GÜNDEM 22.03.2020, 11:04 22.03.2020, 14:17 Melek Eren - Editör, Genel Yayın Yönetmeni
Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı: Türkiye'de Koronavirüs Ne Zaman Bitecek

Coronavirüs bilim kurulu üyesi Mehmet Doğanay Türkiye'de devam eden coronavirüs salgınına ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından dün akşam yapılan son vaka açıklamalarının ardından gözler Mehmet Doğanay'ın açıklamalarına çevrildi. Sağlık Bakanı Fahrettin koca salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 21'e yükseldiğini ve vaka sayısının ise 947 olduğunu dile getirdi. Mehmet Doğanay yaptığı açıklamada en riskli bölgenin İstanbul olduğunu belirtirken ikinci sırada Ankara olduğunu, üçüncü sırada İzmir ve sonrasında Antalya yer aldığını dile getirmişti. Van'ın da bu listede 5. sırada yer aldığını belirten Mehmet Doğanay İran meselesi nedeniyle Van'da da tehlikenin büyük olduğunu söylemişti.

Mart’ın Sonunda Gelmesi Bizim İçin Büyük Şans

banner32
Bilim Kurulu Üyesi Doğanay yaptığı açıklamada virüsün grip gibi yayıldığını ve solunum yolları ile bulaştığını belirtirken korunmak için hapşırırken öksürürken el yıkamanın çok önemli olduğunu söyledi. Mart’ın sonunda gelmesinin Türkiye için büyük bir şans olduğunu ve şu 2 haftalık dönemin çok önemli olduğunu belirten Doğanay, kapalı alanlarda bulunmamak gerektiğini havalar ısındıktan sonra insanların yine kapalı alanlara gitmemesi gerektiğini söyledi.

Havalar Isındıktan Sonra Azalma Olacak

Nisan ayında hava kan sayısının azalacağına dikkat çeken Doğanay, insanların alışveriş merkezinden çıkması, evlerin daha çok havalandırılması ve güneşin görülmesiyle etrafın kurulması ile birlikte de azalma görüleceğini belirtti.

Türkiye Haziran'da Normal Hayatına Döner

Bilim kurulu üyesi Doğanay yaptığı açıklamanın devamında ise Haziran ayına doğru hemen hemen normal hayata yakınlaşılacağını öngördüğünü belirtti. Korona da grip gibi az sayıda enfeksiyonla devam edecek mi gibi bir düşünceleri olduğunu belirten Doğanay, Kasım ayından itibaren havalar soğuduktan sonra yine Corona virüsünün görülmeye devam edeceğini düşündüğünüz fakat vaka sayısının oldukça az olacağını dile getirdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@