Cezaevlerinde görüntülü görüşme sistemine geçilecek

Cezaevlerinde tutuklu ve hükümlü bulunanlar, haftada 30 dakikayı geçmemek koşuluyla yakınlarıyla görüntülü görüşebilecekler.

GÜNDEM 29.03.2020, 20:01 Şener Koştu
Cezaevlerinde görüntülü görüşme sistemine geçilecek

İhtiyaç duyulan gerekli altyapının tamamlanmasından sonra hükümlü ve tutuklular, haftada 30 dakika olmak koşuluyla yakınlarıyla görüntülü görüşme yapabilecekler.

Gerekli Düzenleme Yapıldı

banner32
‘Ceza ve İnfaz Kurumlarının Yönetimi ve Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı hakkında Yönetmelik’ yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren bu yönetmelikte dikkati çeken en önemli hususlardan biri hükümlü ve tutukluların, cezaevinden yakınlarıyla görüntülü görüşme yapabilmesine dair düzenleme oldu.

Haftada Üç Görüşmeyi Aşamayacak

İhtiyaç duyulan gerekli altyapının kurulu olduğu Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen kurumlarda bulunan hükümlü ve tutuklular, haftada 30 dakika yakınlarıyla görüntülü görüşme yapma imkanına kavuşacaklar. Görüntülü görüşme sistemi oda ya da koğuş içerisine kurulabileceği gibi idare tarafından uygun görülen bir yerede kurulabilecek. Haftalık ziyaret hakkını kullanmayan hükümlü ve tutuklular, 30 dakika ek telefon görüşmesi yapabilecek. Bu kapsamda bir hafta içerisinde yapılacak görüşmeler toplamda üç görüşmeyi geçemeyecek. Ek olarak verilen 30 dakikalık görüşme için hükümlünün görüntülü ya da sesli 3 görüşme hakkı olacak.

Terör Örgütü Suçluları İyi Hal Durumunda Yararlanabilecek

Terör örgütü üyesi ve çıkar amaçlı suç örgütü üyesi olanlar, görüntülü görüşme ve görüşme süresinin uzatılmasına dair haklardan cezaevindeki tutum, davranış, eğitim ve iyileştirme faaliyetlerine katılma durumuna göre yararlanabilecek. Bunla ilgili kararı bulunduğu cezaevindeki İdare ve Gözlem Kurulu verecek.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@