Cuma günü ve kandil gecesi camiler kapalı tutulacak! Diyanet’ten koronavirüs genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan koronavirüs genelgesinde, Cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulacağını açıkladı.

GÜNDEM 19.03.2020, 15:28 19.03.2020, 16:09 Sema Topbaş
Cuma günü ve kandil gecesi camiler kapalı tutulacak! Diyanet’ten koronavirüs genelgesi

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan koronavirüs genelgesinde, Cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulacağını açıkladı. Genelgede, yeni tip koronavirüs sebebiyle camilerde alınan önlemlerin tam olarak alınmamasından dolayı Cuma günü ve kandil gecesinde camilerin kapalı tutulması ve Cuma namazı için sala okunmaması talimatı verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan Koronavirüs Genelgesi

banner32
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın imzasıyla 81 İl Müftülüğü'ne gönderilen koronavirüs genelgesine göre, camilerde salgına karşı alınan tedbirlerin yeterli olmadığı ve gerektiği gibi uygulanamamasından dolayı Cuma günü ve kandil gecesinde camilerin kapalı tutulmasına ve Cuma namazı için sala okunmamasına karar verildi. Müftülüklere gönderilen genelgede alınan kararların uygulanması talimatı verildi.

'İnsanın Can Güvenliğini Sağlamak İslam'ın Ana Gayelrinden Biridir'

Söz konusu koronavirüs genelgesinde, insanın can güvenliğini sağlamanın İslam'ın ana gayelerinden biri olduğu belirtilirken zararı önlemenin fayda sağlamaktan daha önemli olduğu şeklindeki kuralın İslam hukukunun temel kurallarından biri olduğu belirtildi. Devletin yeni tip koronavirüsle mücadele amacıyla ülke genelinde aldığı bazı tedbirler kapsamında Diyanet İşleeri Başkanlığı tarafından din hizmetlerinin icrası ile ilgili de bir dizi tedbirler alındığı ve vatandaşların sağlığını korumak amacıyla öncelikli olarak da yaşlıların can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zarraın önüne geçmeye yönelik olarak alınan tedbirlerin uygulanmasının insani ve vicdani bir sorumluluk olduğu ifadelerine yer verildi.

Cuma Namazı Salası Okunmayacak

Diyanet tarafından gönderilen genelgede, farklı göüşe sahip olan bazı kişilerin vatandaşların dini hassasiyetini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratmak istediğinin tespit edildiğinin belirlendiğini ve buna karşılık ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçebilmek için Cuma günü ve kandil gecesinde camilerin kapalı tutulmasına ve Cuma namazı için sala okunmamasına karar verildiği ifade edildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@