Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ulusa Sesleniş konuşması! Virüsü önlemenin tek yolunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. Virüs hakkında önemli uyarılarda bulunan Erdoğan, virüsten korunmanın tek yolunun gönüllü karantina olduğunu söyledi.

GÜNDEM 25.03.2020, 21:47 25.03.2020, 22:04 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ulusa Sesleniş konuşması! Virüsü önlemenin tek yolunu açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs salgını ile ilgili Ulusa Sesleniş konuşması yaptı. Virüs hakkında önemli uyarılarda bulunan Erdoğan, virüsten korunmanın tek yolunun gönüllü karantina olduğunu söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaptığı basın toplantısı sonrasında Ulusa Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşlara mecbur kalmadıkları sürece evlerinden çıkmamaları gerektiğini bir kez daha belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Önemli Açıklamalar

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un Koronavirüs Bilim Toplantısı sonrasında yaptığı basın açıklamasının ardından Ulusa Sesleniş konuşması yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınına karşı tedbirlerle ilgili önemli aıklamalarda bulundu. Virüsün neredeyse tüm dünyayı etkisi altına aldığını söyleyen Erdoğan, Türkiye'nin ise hastalığın ilk çıktığı tarihlerden itibaren gerekli olan tüm tedbirleri büyük bir titizlikle aldığını dile getirdi. Türkiye'de koronavirüs tedbirlerinin 20 Ocak itibarıyla alınmaya başladığını belirten Erdoğan, hastalığın baş gösterdiği ilk ülke olan Çin ve salgının yayıldığı diğer ülkelere tüm uçuşların durdurulduğunu ve eğitime ara verilerek virüse karşı tedbirlerin alınmaya başlandığını belirtti. Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının 10 Mart tarihinde tespit edildiğini belirten Cumhurbaşkanı, ilk can kaybının ise 18 Mart tarihinde yaşandığını ifade etti. Virüse karşı alınan tedbirler kapsamında 100 milyar liralık ekonomik destek paketi kararının paylaşıldığını söyleyen Erdoğan, bunun yanı sıra en düşük emekli maaşının da 1500 TL'ye çıkarıldığını belirtti.

53 Bin Vatandaş Evlerinde İzlemeye Alındı

Hem virüsle hem de virüüsn getirdiği ekonomik süreçle ilgili mücadeledenin büyük bir titizlikle devam ettiğini aktaran Erdoğan, önümüzdeki süreçte de alınan tedbirlerin aynı titizlikle devam edeceğini ifade etti. 53 bin vatandaşın evlerinde izlemeye alındığını söyleyen Cumhurbaşkanı, bunlardan 709'unun tamamen taburcu olduğunu ve 460 kişiye ileri tetkik yapıldığını duyurdu. Tedavi hastalarından 44 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Erdoğan, söz konusu virüsün yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar üzerinde daha kötü sonuçlaa yol açtığını söyledi. Virüs nedeniyle hayatını kaybeden hastaların hepsinde koronavirüs dışında ilave hastalıkların mevcut olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle yaşlı bireylerin evlerinden çıkmaması gerektiği uyarılarını yineledi.

Vatandaşlara Uyarıları Dikkate Alın Çağrısı

Koronavirüs salgınına karşı sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu malzemelerde kendi kendimize yeter durumda olduğumuzu aktaran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dünya genelinde 69 ülkenin Türkiye'den yardım talep ettiğini ve 17 ülkeye Türkiye tarafından yardım gönderildiğini açıkladı. Her türlü senaryoya karşı hazır olunduğunu ifade eden Erdoğan, devlet kurumlarının üzerine düşen görevleri yerine getirirken vatandaşlarında bu zor süreçte aynı hassasiyetle adım atması gerektiğini belirtti. Vatandaşlara çağrıda bulunan Erdoğan, önümüzdeki kritik günlerde salgının yayılma hızını kırabilmek için yetkililer tarafından yapılan uyarılara harfi harfine uymalarını ve mecburi durumu olmayan hrkesin evde kalması gerektiğini tekrarladı. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@