Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı! Kritik kararlar alınacak

Bugün saat 15.10'da başlayan Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Ulusa Sesleniş konuşması yaparak kamuoyunu bilgilendirecek.

GÜNDEM 04.05.2020, 18:36 Şener Koştu
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandı! Kritik kararlar alınacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı saat 15.10 itibariyle Huber Köşkü’nde başladı. Video konferans yöntemiyle gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında toplumun geniş kesimlerini ilgilendiren kritik kararların alınması bekleniyor. Kabine toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılacak Ulusa Sesleniş konuşmasıyla kamuoyu bilgilendirilecek.

Alınacak Kritik Kararlar Neler

Toplumun önemli kesimini ilgilendiren ve günlerdir çeşitli iddiaların ileri sürüldüğü LGS ve YKS sınav tarihleri ile ilgili bir karar alınması bekleniyor. LGS sınav tarihinin Haziran ayının son haftasına erteleneceği, daha önce 25-26 Temmuz tarihine ertelenen YKS sınav tarihinin ise turizmin olumsuz etkilenmemesi için tekrar Haziran ayına çekileceği kuvvetli iddialar arasında yer alıyor. 4.3 milyon civarında öğrencinin gireceği her iki sınav tarihi ile ilgili karar, Milli Eğitim Bakanı Ziya Seşçuk tarafından yapılacak sunumdan sonra bütün ihtimaller göz önünde bulundurularak Kabine tarafından verilecek.

65 Yaş ve Üstü Sokağa Çıkma Yasağı Esnetilecek mi?

banner32
7 milyonu aşkın 65 yaş ve üstü vatandaşımız, 21 Mart tarihinde alınan sokağa çıkma kısıtlaması kararının ardından neredeyse 1,5 aydır sokağa çıkamıyorlar. Bu vatandaşlarımız için bir esnetme formülü de Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının gündeminde olacak. Bu vatandaşlarımız için sokağa çıkma kısıtlamasının belli gün ve saatlerde esnetilip esnetilmeyeceğine yönelik son kararında Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ve ilgili bakanlıkların görüşleri doğrultusunda Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısında verilmesi bekleniyor. Bu esnetme formülü Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri dikkate alınarak önümüzdeki süreçte 20 yaş altı içinde gündeme gelebilir.

Normalleşme Süreci Planı Hazır

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından son hali verilen normalleşme eylem planı da toplantıda değerlendirilecek. İlgili 16 bakanlık, normalleşme eylem planıyla ilgili yaprığı hazırlıklar hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a brifing vererek bilgilendirecek. Kademeli bir şekilde gerçekleşecek esnetmeyle ilgili kararların kabine toplantısının ardından açıklanması bekleniyor. Ayrıca Ramazan Bayramı’na kadar alınacak yeni önlemler ve ekonomide alınacak yeni tedbirlerde toplantıda değerlendirilecek. Suriye ve Libya’da yaşanan son gelişmelerinde toplantının gündeminde olacağı öğrenildi.

Her İki Bayramda da Sokağa Çıkma Yasağı mı Gelecek?

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Salı gününe denk geliyor. Bayram dolayısıyla 16-17-18-19 Mayıs tarihlerinde insanların birbirleriyle daha az temas etmesi için sokağa çıkma yasağı uygulanması gündemde. Yine Ramazan Bayramı’nda da aynı gerekçeyle 23-24-25-26 Mayıs tarihlerinde sokağa çıkma yasağı toplantının gündeminde olacak. Yine alışveriş merkezlerinin kademeli olarak açılması planı da toplantıda değerlendirilecek konular arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@