Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politkaları Kurulu koronavirüsle ilgili Türkçe kelime tavsiye etti

Ülkemizde yeni tip koronavirüs salgınının görülmesiyle birlikte salgınla alakalı yabancı kökenli kelimelerin çok sık kullanılmaya başladığına dikkat çeken Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu, bu kelimeler yerine Türkçe kelimelerin kullanılması tavsiyesinde bulundu.

GÜNDEM 20.04.2020, 01:11 Şener Koştu
Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politkaları Kurulu koronavirüsle ilgili Türkçe kelime tavsiye etti

Yeni tip koronavirüs salgınının ülkemizde görülmesiyle birlikte pandemi, entübe, immün ve pnömoni kelimeleri çok sık kullanılmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Kurulu ise bu kelimelerin yerine Türkçe karşılıklarının kullanılmasını tavsiye etti.

Bu Kelimelerin Türkçe Karşılıkları Ne

banner32
Ülkemizde görülen yeni tip koronavirüs salgınından dolayı yabancı kökenli bazı kelimelerin çok kullanılmaya başladığına değinilen Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Kurulu açıklamasında, pandemi yerine salgın, bulaş yerine bulaşı, peak yerine zirve, entübe yerine solunum, droplet yerine damlacık, immün yerine bağışıklık, pnömoni yerine zatürre ve filiasyon yerine türevi, türevsel kelimelerinin kullanılmasını tavsiye etti.  

Kültürel Sağlıkta Önemli

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. İskender Pala, “Küresel bir salgına dönüşen yeni tip koronavirüs salgınından dolayı ülkemizde de birçok meslek erbabımız sağlıklı bir toplum için canla başla gayret sarf etmektedir. Bizlere asil bir millet ve yüksek bir medeniyet olduğumuzu bir kez daha hatırlatan öncelikle sağlık personelimize ve özverili gayretlerinden dolayı herkese binlerce kez teşekkür ederiz. Salgınla mücadele edebilmek için birçok hekim ve bilim insanımız gerek iletişim araçlarını, gerekse de sosyal medyayı kullanarak bilgilendirme yapmaktadırlar. Bu bilgilendirmeler, en az hastanede verilen hizmetler kadar değerlidir. Öte taraftan insanımızın sağlıklı bir beden kadar sağlıklı bir kültür ortamına da gereksinimi vardır. İletişim vasıtalarını kullanarak bedensel sağlığımızı korumak için açıklama ve tavsiyelerde bulunan hekimlerimize ve bilim adamlarımıza binlerce kez şükranlarımızı yenilerken, kültürel sağlığımız içinde güzel Türkçemizin olanaklarını kullanmalarını Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu adına önemle rica ediyor, bu konuya dair lügatçeyi saygıyla sunuyoruz.” dedi.     

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@