Deprem riski üç kat artan Karadeniz'de Rize yok olabilir

Karadeniz'de 2017 yılında meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin fay hattını tetiklediğine değinen Prof. Bektaş, Karadeniz'de deprem riskinin üç kat arttığını söyledi

GÜNDEM 12.01.2020, 15:42 Şener Koştu
Deprem riski üç kat artan Karadeniz'de Rize yok olabilir

Jeoloji Mühendisi Prof. Osman Bektaş, Karadeniz için korkutan bir uyarı yaptı. 2017 yılında Gürcistan’ın başkenti Tiflis ile ortalama 100 kilometre mesafesi bulunan Kakheti bölgesi açıklarında meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yer alan fay hattını tetiklediğini ve yarılmayı hızlandırdığını tespit ettiklerini söyledi.

Üçüncü Deprem Riski Bölgesi Oldu

Doğu Karadeniz Bölgesi, dördüncü deprem kuşağında yer alıyordu. Ancak Gürcistan’daki depremden sonra üçüncü deprem kuşağı bölgesine çekildi. Uzmanlar ise Karadeniz’de sahil kesimindeki deprem riskinin iç kesimlere kıyasla çok daha fazla olduğunu ve olası bir depremde deniz erozyonuna maruz kalan binaların yıkılma riskinin de yüksek olduğunu dile getiriyorlar.     

Dolgular Yeni Yönetmeliğe Uygun Olmalı

banner32
Doğu Karadeniz’deki deprem riskinin tahmin edilenden çok daha fazla olduğuna değinen Jeoloji Mühendisi Prof. Osman Bektaş, “Doğu Karadeniz’de şehirleşmeden dolayı nüfus artışı çok fazla olduğundan yer kazanmak amacıyla dolgu alanları gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Ancak dolguların yeni yönetmeliğe uygun yapılması çok büyük önem atfediyor. Ayrıca Karadeniz’de meydana gelen 5.1 şiddetindeki depremin, Trabzon ve Rize’deki deprem riskini üç kat artırdığı biliniyor. Dolgular ise deprem riskini daha fazla artırıyor. Dolguların üzerine binaların yapılması zorunlu olsa da dolgu tekniğine göre dolgu yapılmalıdır.” dedi.

Rize Yok Olabilir

Rize şehrimiz, yıllar evvel denizin doldurulması neticesinde oluşan 350 dönümlük alana kurulduğundan Rize’nin çok büyük bir risk taşıdığını söyleyen Prof. Bektaş, “Deprem riski her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Rize’de yapılan iki büyük yanlıştan biri 1960’lı yıllarda dünya standartlarına uygun yapılmayan ve artık Rize ilini taşımayan dolgu, ikincisi ise bölgedeki deprem riskinin ciddi bir şekilde değerlendirilmemesi. 2017 yılında Karadeniz’deki 5.1 şiddetindeki deprem, Rize ilinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu açıkça göstermektedir.” şeklinde konuştu.

Orta Şiddetteki Deprem Ağır Sonuçlar Doğurabilir

Karadeniz’deki fay hattının çok yavaş ve sinsi ilerlediğini söyleyen Prof. Bektaş, “Karadeniz’de deprem sık olmadığından insanlar rahat uyuyor olsa da Karadeniz fay hattının yavaş ve sinsi ilerlediği her zaman hatırda olabilir. Karadeniz’de meydana gelecek orta şiddetteki bir deprem dahi heyelanlı alanları aktif hale getirerek ağır kayıplara neden olabilir. Yapı stoklarının bir çoğu yeni deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmemiş. Yapılanma, yeni deprem haritasına uygun olmalıdır.    

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@