Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş fetva verdi: Koronadan ölenler şehit sayılıyor

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenleri şehit sayılıp sayılmayacağına ilişkin soruya yanıt verdi. Özellikle son dönemlerde sağlık çalışanlarının koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetmesi durumunda şehit sayılması gündemde olurken Ali Erbaş salgın hastalıklara yakalanarak vefat edenlerin hükmen şehit sayıldığını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş fetva verdi: Koronadan ölenler şehit sayılıyor

Yeni tip koronavirüs salgını Türkiye'de can almaya devam ediyor. Diyanet İşleri başkanı Ali erbaş koronvirüs nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının şehit sayılıp sayılmayacağına dair soruya yanıt verdi. Erbaş, salgın hastalık nedeniyle ölenlerin hükmen şehit sayıldığını belirterek vefat edenlerin şehitlik mertebesine erdiklerini umduklarını dile getirdi.

Koronadan hayatını kaybeden sağlık çalışanları hükmi şehit sayılıyor

banner32
A Haber'de bir canlı yayına katılan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, canlı yayında koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Hayatını kaybeden doktorların hükmi şehit sayılabileceğini söyleyen Erbaş, hakiki şehitlerin ise asker ve polisler olduğunu dile getirdi. Şehitliğin peygamberlikten sonra en büyük mertebe olduğunu belirten erbaş, vatan uğruna, bayrak uğruna, namus uğruna canını feda eden askerlerin polislerin hakiki şehit olarak değerlendirildiğini ifade etti.

Hükmi Şehit nedir kimlere verilir?

Ali Erbaş açıklamasının devamında; "Fıkıhta bir de ‘hükmi (hükmen) şehitlik’ vardır. Bunlar da depremde, yangında, selde, denizde boğulmuş olanlar ve salgın hastalıklara yakalanarak vefat etmiş olanlar hükmen şehit olarak kabul edilir. Hadis-i şerifte bunlar yer almaktadır. Umuyoruz ki bu salgın hastalık nedeniyle vefat eden kardeşlerimiz şehitlik mertebesine ererler." dedi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@