Düğün ve Taziyeler Vaka Sayısını Endişe Verici Boyutlara Taşıyabilir

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında insanların bir araya gelerek topluluk oluşturmasının önüne geçmek için düğün, taziye ve mevlit gibi organizasyonların yasaklanması kararı alınmıştı. Ancak bu kararın ihlal edilmesi ile bir araya gelen topluluklardan toplu vaka sayısı haberleri gelmesi endişelendiriyor.

GÜNDEM 03.06.2020, 22:19 Şener Koştu
Düğün ve Taziyeler Vaka Sayısını Endişe Verici Boyutlara Taşıyabilir

Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde organize edilen düğün, mevlit ve taziye çadırlarının yeni tip koronavirüs salgınında vaka sayısını endişe verici boyutlara taşımasından endişe ediliyor.

Yasaklara Uyulmuyor

Yeni tip koronavirüs salgınında yayılımın önüne geçebilmek için düğün, nişan, mevlit, taziye çadırı gibi organizasyonlarla insanların bir araya gelmesi yasaklanmıştı. Ancak bu yasağa rağmen Gaziantep, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Şırnak, Batman, Mardin ve Elazığ gibi birçok kentimizde bu tür organizasyonlar düzenlenerek yasağın ihlal edilmesi vaka sayısının artmasında etken oldu. Diyarbakır'da mevlit organizasyonuna katılan yeni tip koronavirüs enfekte olmuş bir kişi, 37 kişiye daha virüsün bulaşmasına neden oldu. Bu tür organizasyonların vaka sayısını ciddi şekilde artırmasından endişe ediliyor.

Yeni Normalleşme Eski Yaşam Tarzına Dönüş Değil

Yeni normalleşme sürecinin eski yaşam tarzıyla çok karıştırıldığına değinen Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi ve COVID-19 Yoğun Bakım Koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, “Nisan ve Mayıs ayları içerisindeki verilere bakıldığı zaman ülke olarak güzel bir gidişat yakaladık. Bu başarının elde edilmesinde aldığımız tedbirlerin etkili olduğunu düşünüyoruz. Halkımız, yeni normalleşme sürecinde atılan adımları eski normalleşme süreci gibi algılıyor. Maske yok, sosyal mesafe yok, toplu yemekler serbest gibi algılanınca vaka sayısında artış oldu. Herkes, şunun bilincinde olsun ki normalleşme adımlarıyla kastedilen yeni normalleşmedir. Yeni normalleşme sürecinin maske takmak, sosyal mesafe ve hijyen gibi belli standartları var. Bunlar ihmal edilirse vaka sayısı ciddi şekilde artacak ve eskisinden daha kötü duruma geleceğiz. Halkımızdan istediğimiz maske takmaları, sosyal mesafe kuralına uymaları ve el hijyenine önem vermeleridir. Bunlar yapılırsa elde edilen başarı korunur. Havaların ısınmasıyla beraber halkımız rehavete kapıldı.’ dedi.

Tedbir Elden Bırakılmamalı

Önümüzdeki 2 haftalık sürecin çok önemli olduğuna değinen Prof. Dr. Tekin, “Salgında ikinci dalganın olup olmayacağı 1-2 haftalık süreç içerisinde belli olacak. Toplumumuz alınan tedbirlere uyarsa, vaka sayısında bir artış olmayacak. Bu nedenle yeni normalleşme sürecinde tedbiri elden bırakmadan yaşamlarımızı sürdürmeliyiz.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@