Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Sosyal Medya Hakkında Flaş Açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü, sosyal medya ve internet ortamında, kişi ve kurumları hedef göstererek, gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek niteliği taşıyan içeriklerin hassasiyet içinde takip edildiğini duyurdu.

GÜNDEM 02.07.2020, 19:09 02.07.2020, 19:40 Kadir Kurtay
Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Sosyal Medya Hakkında Flaş Açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğün'den yapılan yazılı açıklamada, sosyal medya ortamında 7/24 esasına göre siber devriye faaliyetleri yapıldığı bildirildi.

Siber devriye faaliyetleri kapsamında, '5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun' çerçevesinde Atatürk'e yönelik hakaret suçlarıyla TCK 299 maddesi gereğince 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçların resen takip edildiği belirtildi. Yapılan açıklamada, şunlar söylendi:

banner32
Bakan, milletvekili veya benzer siyasi kişiliklere yönelik olarak işlenen hakaret suçları takibi şikayete bağlı suçlar kapsamında değerlendirildiğinden fakat kişilerin şikayeti üzerine adli makamların talep ve talimatları doğrultusunda işlemler yapılmaktadır.

Ayrıca sosyal medya üzerinde veya internet ortamında, kişi ve kurumları hedef göstermek suretiyle gerçek dışı algı oluşturmayı hedefleyen, terör örgütleri ve illegal yapılanmaların sosyal medya faaliyetlerine destek niteliği taşıyan veya takibi şikayete bağlı olmakla birlikte toplumda infial uyandıran içerikler hassasiyet içinde takip edilmekte, bu hususlarda adli süreçlere delil olacak nitelikte çalışmalar yapılmaktadır.

Türk Polis Teşkilatı olarak suç ve suçlularla mücadele; siyasi düşünce, din, mezhep, cinsiyet ve benzeri sebeplerle ayrım gözetilmeksizin sanal ortamda sürdürülmeye devam edecektir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@