Erdoğan İmzayı Attı: Ayasofya Artık Cami

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ayasofya' cami olarak ibadete açılması için kararnameyi imzaladı. Ayasofya Camisi'nin yönetimi resmen Diyanet'e devredildi.

GÜNDEM 10.07.2020, 20:07 10.07.2020, 23:29 Kadir Kurtay
Erdoğan İmzayı Attı: Ayasofya Artık Cami

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hayırlı olsun dileklerinde bulundu

Danıştay, Ayasofya' statüsü müze olarak değiştirildiği fakat Bakanlar Kurulu o kararı iptal etti. Karardan sonra, Ayasofya Camisi'nin, yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığına resmen devredilerek ibadete açılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Erdoğan, Hayırlı olsun dedi.

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya' camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararın iptali istemiyle açılan davaya dair kararını açıkladı. Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'camiden müzeye dönüştürülmesine dair Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

İşte Danıştay'ın iptal etme gerekçesi

Danıştay'ın Ayasofya kararın gerekçesinde, Ayasofya'nın Fatih Sultan Mehmet Han Vakfı mülkiyetinde olduğu, cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu, tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli bulunduğu, kullanım amacının değiştirilemeyeceği söylendi.

Erdoğan İmzayı Attı: Ayasofya Artık Cami

Cumhurbaşkanı Erdoğan o kararnameyi imzaladı: Hayırlı Olsun

banner32
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter'hesabından yapmış olduğu açıklamada Ayasofya kararına dair Cumhurbaşkanı Kararı'nı paylaştı ve Hayırlı Olsun. Erdoğan, Ayasofya Camii'nin yönetimi resmen Diyanet'e devredildiğini duyurdu.

Erdoğan İmzayı Attı: Ayasofya Artık Cami

Meclis Başkanı Mustafa Şentop: Hayalimiz gerçek oldu

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, karardan sonra yapmış olduğu açıklamada,  Camiyi müzeye çevrilen karar iptal edildiği için cami vasfına dönmüş oldu.

Bu kararla birlikte Ayasofya ibadete açılmış oldu. Cumhurbaşkanımızın kararnamesiyle kararın uygulanma usulüne dair idari işlem.

Ayasofya'nın cami olarak yönetimi Diyanet İşleri Başkanlığı'na verilmiş oldu. Bizim gibi birçok kuşağın hayallerinde cami olarak açılması yer almıştı. Zincirler kırılsın, Ayasofya açılsın bizim gençliğimizin, bizden önceki kuşağın gençliğin en önemli sloganlarından biriydi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@