Esnek çalışma nedir? Esnek çalışma saatleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamasında, yeni tip koronavirüs tedbirlerine yenilerinin eklendiğini belirterek alınan yeni tedbirleri sıraladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışmaya gidileceğini belirtti.

GÜNDEM 28.03.2020, 12:23 Sema Topbaş
Esnek çalışma nedir? Esnek çalışma saatleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün yaptığı açıklamasında, yeni tip koronavirüs tedbirlerine yenilerinin eklendiğini belirterek alınan yeni tedbirleri sıraladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, kamuda olduğu gibi özel sektörde de minimum personelle esnek çalışmaya gidileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamasının ardından özel sektör çalışanları esnek çalışma ve esnek çalışma saatlerine dair araştırmalar yapmaya başladı. Peki, esnek çalışma nedir? Esnek çalışma saatleri nasıl olacak? İşte detaylar…

Esnek Çalışma Nedir?

banner32
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan esnek çalışma sistemi, çalışanların mesai saatleri baz alınarak hazırlanmış olan bir sistemdir. Esnek çalışma sistemine sahip olan şirketlerin mesailerine başlama ve mesailerini bitirme saatleri diğer şirketlere göre farklıdır. 

Esnek Çalışma Saatleri Nasıl Olur?

Esnek çalışma sistemini kullanan şirketlerden bazıları ‘Compressed week’ denilen sistem ile yola devam etmektedir. Bazı şirketler ise mesai saatlerinin başlama veya bitiş saatini 1 saat ileri veya 1 saat geri alarak yoluna devam etmektedir. Esnek çalışma modellerine bakacak olursak, home-office dediğimiz evden çalışma, daha kısa süren haftalar içerisinde daha uzun çalışılan günler olarak sıralanabilmektedir. 

Kamuda Esnek Çalışma Nasıl Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Kamu Çalışanlarına Yönelik İlave Tedbirler konulu genelgeye bakıldığında, yeni tip koronavirüs salgını kapsamında salgının yayılmasının önüne geçebilmek adına kamuda aksamalara neden olmayacak şekilde gerekli ihtiyacı karşılayacak kadar asgari sayıda personel bulundurmak şartıyla çalıştırılma biçimine bakmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara, uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilecek. Dönüşümlü çalışan kamu personellerinin fiilen göreve gelmedikleri süre içinde idari izinli sayılacakları, uzaktan veya dönüşümlü çalışan personelin görev yerinde çalışanlar ile hizmeti yürütülmesi sorumluluğu bakımından eşit olacağı bunun yanında uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılan personellerin mali ve sosyal hak ve yardımları ile özlük hakları saklı kalacaktır. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@