Fırıncılardan ekmeğe zam talebi!

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, fırıncıların ekmeğe zam yapılmasını istediklerini açıkladı.

GÜNDEM 02.07.2020, 17:18 Sinem Ramazanoğlu
Fırıncılardan ekmeğe zam talebi!

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin, ekmeğin maliyetinin arttığını ve bu sebepten dolayı fııncıların zam taleplerinin olduğunu açıkladı. Çetin, ekmeğe en son zammın 2019 yılının Mayıs ayında geldiğini ve ondan önceki zammında 2015 yılında yapıldığına değindi.

Uncular fiyatlara yüzde 15 zam yapacak

banner32
Buğdayın fiyatının 1,35 kuruştan 1,65 kuruşa çıkarıldığını ve İstanbul’da 2019 yılının Mayıs ayından beri 200 gram ekmeğin 1,25 kuruştan satıldığını dile getiren Çetin, "Bu açıklamanın ardından un fiyatları yaklaşık yüzde 20 yukarıya çıktı. Bunun yanında fırınlarımızdaki girdiler de sürekli arttı. Ayrıca son dönemlerde Trakya bölgesinde çok fazla yağmur yağıyor. Bundan dolayı buğday kalitesinin düşmesi bekleniyor. Uncular bu nedenden dolayı da un fiyatlarının 1 ay içerisinde yüzde 15 daha artacağını bize bildirdiler" açıklamasında bulundu.

"Fırıncılarımızın borcu bulunuyor"

Açıklamasının devamında fırıncıların zor durumda olduğunu ve 2019 yılında yapılan zam sonrası fırıncıların masraflarının yüzde 60 zam geldiğine vvurgu yapan Çetin, "Fırıncılarımız şu anda çok zor durumda. Fırıncılarımızın borcu bulunuyor. Artan maliyetlerden dolayı İstanbul'da 1 lira 25 kuruştan satılan 200 gram ekmeğin fiyatının, 1 lira 75 kuruş olmasını talep ediyoruz. Yetkilerin bu isteğimizin yerine getirmelerini istiyoruz. Son 5 yıl içerisinde ekmeğe sadece 1 defa tarife alındı. Bu yıllardaki enflasyon oranlarını topladığımızda görülecek ki talep edilen fiyat, toplam enflasyon rakamlarının altındadır" şeklinde konuşarak fırıncıların zam konusundaki taleplerinin hakkı olduğunu belirtti.

Çetin, fırıncıların talep ettikleri artış fiyatının da yüksek olmadığını sözlerine ekledi.

Yorumlar (1)
mehmet künüçen 1 ay önce
enflasyon 6 ayda 5,75 oldu fırınların ekmeğe zam istemesi yanlış.devlet açıkladı enflasyonu.2ti ekmek 2,22 tl olur bu bile fazla zammı almadan zam başlıyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@