Göçmenlerin sınırdaki bekleyişleri devam ediyor!

Türkiye’nin Avrupa kapılarını açması ve Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenleri engellememe kararı sonrasında sınır kapılarına toplanan göçmenlerin Yunan polisinin engellemelerine rağmen sınırdaki umutlu bekleyişleri devam ediyor. 

GÜNDEM 19.03.2020, 12:42 19.03.2020, 12:45 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Göçmenlerin sınırdaki bekleyişleri devam ediyor!

Türkiye’nin Avrupa kapılarını açması ve Avrupa’ya geçmek isteyen göçmenleri engellememe kararı sonrasında sınır kapılarına toplanan göçmenlerin Yunan polisinin engellemelerine rağmen sınırdaki umutlu bekleyişleri devam ediyor.  Avrupa hayaliyle Edirne’ye gelen ve Pazarkule Sınır Kapısı’nda Yunan polisinin kapıları açma umuduyla bekleyen göçmenler soğuk hava ve açlığa rağmen umutlarını kaybetmeden sınırdaki bekleyişlerini sürdürüyor.

Göçmenler Sınırdan Ayrılmıyor

Türkiye’nin Avrupa kapılarını açmasıyla birlikte Pazarkule Sınır Kapısı’nda toplanan ve Yunanistan’a oradan da Avrupa’ya geçme hayaliyle bekleyen göçmenler açık ve soğuğa rağmen bekleyişlerini devam ettiriyor. Tam 21 gündür Yunan polisinin insanlık dışı müdahaleleri ve ormanlık alanda birçok zorluğa karşı bekleyişlerini sonlandırmayan göçmenler tampon bölgeye geçmek ve Avrupa hayaline kavuşmak için sabırla bekliyorlar. 

Çocuklar ve Yaşlılar Soğuğa Karşı Zor Anlar Yaşıyor

Göçmenlerin sınır kapısı yakınında ormanlık alanda ateş yakarak ısınmaya çalışıyor. Durumdan en çok mağduriyet yaşayanlar ise yine çocuklar. Soğuk ve açlıkla mücadele veren çocuklar ve yaşlılar zor anlar yaşarken Edirne halkı göçmenlere gıda ve battaniye yardımında bulunuyor. 

Yunan Polisinden İnsanlık Dışı Müdahaleler

Göçmenlerin tampon bölgeye geçişine izin vermeyen Yunan polisi akıl almaz müdahalelerle insanlık dışı bir güçle göçmenleri geri püskürtmeye çalışıyor. Göçmenlerin sınır kapısına toplandığı ilk günden bu yana tampon bölgeyi geçmemeleri için her yollu deneyen Yunan polisi sınır kapısını dikenli ve jiletli tellerle çevrelerken sınırı geçmeyi başaran göçmenleri yakalayarak çırılçıplak bırakıp darp edip yeniden geri gönderiyorlar. Ayrıca her geçen gün şiddeti biraz daha arttıran Yunan polisi gerçek mermi ve plastik mermilerle müdahale ederek sis bombaları ve biber gazlı müdahaleleri ile caydırma çalışmalarını sürdürüyorlar. 


 

Yorumlar (1)
Gul Erdogdu 3 hafta önce
Avrupa sinirlarini birbirlerine bile kapatti simdilik vazgecsinler bu sevdadan su virus illeti bir gecsin bakalim. Yazik degilmi kendilerine acisinlar aclik soguk kucucuk cocuklar cok uzuluyorum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@