Herkesin aklındaki soru: Koronavirüsten ölen kişi nasıl defnedilecek?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Türkiye'de etkisini arttırmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın 89 yaşındaki koronavirüs hastasının hayatını kaybettiğini açıklamasının ardından herkes bu kişinin nasıl defnedileceği sorusunu sormaya başladı.

Herkesin aklındaki soru: Koronavirüsten ölen kişi nasıl defnedilecek?

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını ülkemizde de etkisini arttırmaya başladı. Dün akşam geç saatlerde kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni tip koronavirüs nedeniyle Türkiye'de ilk ölümün gerçekleştiğini açıkladı. Koca ölen kişinin 89 yaşında bir erkek vatandaşımız olduğunu ve virüsü Çin temaslı bir çalışanından aldığını açıkladı.

Defin işlemi nasıl gerçekleşecek?

Ülkemizde dün tespit edilen 51 vakayla koronavirüs salgınına yakalanan kişi sayısı 98'e yükseldi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, 89 yaşındaki koronavirüs hastasının hayatını kaybettiğini açıklamasının ardından bu kişinin nasıl defin edileceği sorusu da sık sık sorulmaya başlandı.

Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden bir kişi için özel bir defin işlemi yapılmıyor. Bu kişiler için standart defin işlemi neyse o uygulanıyor. Fakat koronavirüs tanısı almış hastanın ölümü sonrasında, ona otopsi yapacak kişiler veya gasilhane çalışanlarının temasları sırasında kalın eldiven, N95/FFP2 veya N99/FFP3 maske, gözlük / yüz koruyucu ve önlük kullanması gerekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@