İBB Başkanı İmamoğlu İstanbul koronavirüs yoğunluk haritasını değerlendirdi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, katıldığı bir programda Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan ‘İstanbul koronavirüs yoğunluk haritası’ hakkında değerlendirmede bulundu.

GÜNDEM 08.04.2020, 14:28 Sinem Ramazanoğlu
İBB Başkanı İmamoğlu İstanbul koronavirüs yoğunluk haritasını değerlendirdi

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan haritada İstanbul’da riskli bölge olarak belirlenen Bayrampaşa, Bağcılar ve Esenler hakkında, “Bu bölgede yapılaşma çok olduğu için hastalığın yoğunlaştığı görülüyor” değerlendirmesinde bulundu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldığı bir televizyon programında koronavirüsün yaygın olduğu bölgeler hakkında açıklamalarda bulundu. Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan haritada, riskli olarak işaretlenen Bayrampaşa, Bağcılar ve Esenler hakkında, yapılaşmanın yoğun olmasından kaynaklı virüsün yayılma hızının yüksek olduğunu dile getirerek, “Bu bölgede yapılaşma çok olduğu için hastalığın yoğunlaştığı görülüyor” değerlendirmesinde bulundu. 

banner32
Aynı zamanda İmamoğlu, Anadolu Yakası’nın Avrupa Yakası’na nazaran yapılaşmanın seyrek olmasından dolayı salgının bir nebze daha düşük olduğunu belirtti.

"Yapılaşmanın olduğu yerde salgının yayılma hızı yüksek"

İBB Başkanı İmamoğlu Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan harita hakkında, "İstanbul koronavirüs yoğunluk haritasıyla ilgili çarpıcı olan şu: özellikle Bağcılar, Esenler, Bayrampaşa bölgesinde yapılaşma çok olduğu için hastalığın yoğunlaştığı görülüyor. Bu harita bize Pandemi Kurulu'nda sunum yapıldı. Boşlukların az olduğu, yapılaşmanın fazla olduğu yerlerde salgın daha yüksek. Esenyurt örnek verildi. Anadolu Yakası bir nebze daha düşük. Silivri, Çatalca, Büyükçekmece'de zaten azalıyor ama yapılaşmanın olduğu yerde salgının yayılma hızı yüksek" değerlendirmesinde bulundu.

"Sokağa çıkma yasağını İstanbul'daki bilim kurulumuz söylüyor"

Konuşmasının devamında sokağa çıkma yasağı konusunu gündemine taşıyan İmamoğlu, "Sokağa çıkma yasağını İstanbul'daki bilim kurulumuz söylüyor. Cumartesi günü pandemi kurulumuz vardı, Valimizin toplantısı. Ben söylemiyorum, pandemi kurulundaki tıp insanları söylüyor. Sayın Valimiz de bunu duydu. Ben Valimize şunu söyledim 'Karar çıkmayacaksa bile bir kurul oluşturun. Bu kurul İstanbul'da sokağa çıkma yasağı olması halinde oluşacak durumunu çalışsın. Kim sokağa çıkmalı, kaçı zaruri? Bunu önümüze getirin tartışalım' Benim bu feryadımın birkaç hafta sonra değeri düşüyor" şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@