İBB’nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi sahte mi? Tarihçi Murat Bardakçı yorumladı

İBB'nin geçtiğimiz hafta 770 bin sterline (6,5 milyon lira) satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi hakkında ortaya şok iddia atıldı. Portrenin sahte olabileceği iddia edildi. 

GÜNDEM 29.06.2020, 14:52 29.06.2020, 22:00 Sinem Ramazanoğlu
İBB’nin satın aldığı Fatih Sultan Mehmet portresi sahte mi? Tarihçi Murat Bardakçı yorumladı

Geçtiğimiz hafta İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 770 bin sterline (6,5 milyon lira) satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresi hakkında sahte olabileceğine dair iddialar ortaya atıldı. Tablonun sahte olabileceğini dile getiren Tarihçi Murat Bardakçı, Venedikli ressam Bellini'ye ait bir eserin günümüzde milyonlarca hatta yüz milyonlarca pounda satıldığını dile getirdi.

İBB tarafından 770 bin sterline satın alındı

Fatih Sultan Mehmet'e ait olan üç orijinal portresinden birinin, 15'inci yüzyılda İtalyan ressam Gentile Bellini tarafından yapıldığı tahmin ediliyor. Geçtiğimiz hafta Londra'daki müzayede de satışa çıkarılan portre, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 770 bin sterline (6,5 milyon lira) satın alındı. Tablonun alınmasının ardından ortaya çeşitli iddialar atıldı. Yaşanan tartışmalardan biri de, "Gentile Bellini'ye mi ait yoksa sahte mi?" oldu.

Tarihçi tablonun sahte olabileceğine vurgu yaptı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 770 bin sterline (6,5 milyon lira) satın alınan Fatih Sultan Mehmet portresi birçok tartışmaya sebep olurken, konuyla ilgili Tarihçi Murat Bardakçı’dan bir paylaşım geldi. Bardakçı, tablonun Bellini'ye ait olduğunun kesin bir delilinin bulunmadığını ve sahte olabileceğine vurgu yaparak, "Şimdi, Londa'daki müzayededen satın alınan tablo konusunda elde mevcut olan 'doğru' bilgileri nakledeyim: Tablonun kimin eseri olduğu meçhuldür, Gentile Bellini'nin atölyesinde yapılıp yapılmadığı konusunda bile bilgi yoktur, kurulan bağlantılar sadece söylentilerden ibarettir" ifadelerini kullandı.

"Bellini'ye ait bir eser milyonlarca, hattâ yüz milyonlarca pounda satılır"

Bardakçı, İtalyan ressam Gentile Bellini’nin eserinin bu kadar ucuz olamayacağını belirterek, "Kaldı ki, Bellini gibi tablolarının birçoğu asırlar önce bir yangında yok olan ve şu anda elde az sayıda eseri bulunan Rönesans döneminin önemli ressamına aidiyeti kesin şekilde bilinen bir tabloya birkaç yüz bin pound değer biçilmesi mümkün değildir; Bellini'ye ait bir eser milyonlarca, hattâ yüz milyonlarca pounda satılır" şeklinde yorumladı.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@