İlahiyatçılar ikiye bölündü! Virüs sebebiyle oruç tutmak ertelenmeli mi?

Ramazan ayına sayılı günler kala Türkiye’nin de etkisi altında olduğu koronavirüs salgını yeni bir tartışmayı ortaya çıkardı. İlahiyatçılar, oruç tutmanın ertelenip ertelenmeyeceği konusu üzerine ikiye bölündü.

GÜNDEM 11.04.2020, 17:47 Sema Topbaş
İlahiyatçılar ikiye bölündü! Virüs sebebiyle oruç tutmak ertelenmeli mi?

Ramazan ayına sayılı günler kala Türkiye’nin de etkisi altında olduğu koronavirüs salgını yeni bir tartışmayı ortaya çıkardı. İlahiyatçılar, oruç tutmanın ertelenip ertelenmeyeceği konusu üzerine ikiye bölündü. Orucun bağışıklığı zayıflatabileceği yorumları gelirken bu sebeple Ramazan ayında oruç tutulup tutulmaması konusunda tartışmalar başladı.

İlahiyatçıları İkiye Bölen Oruç Tartışması

banner32
Tüm dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de etkisini devam ettirmekte olan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle Ramazanda oruç tutmanın ertelenmesi tartışmaları ortaya çıktı. Orucun bağışıklığı zayıflatacağı konusunun gündeme gelmesi üzerine bazı ilahiyatçılar bu konunun Müslümanların kafasını karıştırmak amacıyla gündeme getirildiğini söyledi. Bazı ilahiyatçılar ise bu konuya doktorların karar vereceğini söyledi.

Ramazan Ayında Oruç Tutulmasının Ertelenmesi Önerildi

Bazı çevrelerden gelen yorumlara göre, ülkede yayılmaya devam eden yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle 24 Nisan tarihinde başlayacak olan Ramazan ayında oruç tutmanın ertelenmesi gerektiği önerildi. Gelen oruç ertelenmeli önerilerine bazı ilahiyatçılar dinin bu konuda doktorlara öncelik verdiği yorumları yapıldı. Bazı ilahiyatçılar ise ortaya çıkarılan bu tür yorumların sadece Müslümanların kafasını karıştırmak ve Müslümanları yönlendirmek amacıyla yapıldığı yorumları geldi. Ayrıca bazı ilahiyatçılar orucun insanı daha sağlıklı yaptığını ve vücudun gücünü kırmadığını ifade etti. Oruç tutmanın direnci arttırdığı yorumlarına eleştiri getiren bazı ilahiyatçılar ise belirli bir süre aç kalmanın vücut direncini arttırdığını ancak bunun yanında bir şeyler içilebiliyorsa direncin arttığını ancak oruç tutarken böyle bir durumun söz konusu olmadığını insanların hem aç hem de susuz kalması durumunda vücut dirençlerinin düşebileceğini belirtti.
 

Yorumlar (2)
MERVE 4 ay önce
DELİ SAÇMASI FİKİRLERİNİZİ KENDİNİZE SAKLAYINDA BIRAKIN ORUCUMUZU RAHAT RAHAT TUTALIM.SEN ERTELEMEK İSTİYORSAN ERTELE.SAVAŞ İÇİNDE BİLE NAMAZINI,ORUCUNU AKSATMAYAN BİR RESÜLÜN ÜMMETİYİZ.TARTIŞMASINI DAHİ TAHAMMÜL EDEMİYORUZ.AKLINIZI BAŞINIZA ALIN
Şaban 4 ay önce
Allah ım kullarına yardım eder hastalıktan ölür sekde oruçlu ölürüz Allahım buyuktur ne yapalım

Gelişmelerden Haberdar Olun

@