İnfaz düzenlemesini görüşmek üzere toplanan Meclis’te kavga çıktı

Yeni İnfaz düzenlemesi ile ilgili görüşmelerine devam eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu, koronavirüse karşı alınan tüm tedbirlere uyarak maskeli bir şekilde birleşimlerini sürdürürken İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ve MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt arasında ipler gerildi.

GÜNDEM 13.04.2020, 23:05 13.04.2020, 23:18 Sema Topbaş
İnfaz düzenlemesini görüşmek üzere toplanan Meclis’te kavga çıktı

Yeni İnfaz düzenlemesi ile ilgili görüşmelerine devam eden Türkiye Büyük Millet Meclisi koronavirüse karşı alınan tüm tedbirlere uyarak maskeli bir şekilde birleşimlerini sürdürürken İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral ve MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt arasında ipler gerildi. İki vekil arasında yaşanan tartışma gergin bir ortam yaratırken tartışma sırasında vekillerin koronavirüs tedbirlerinin başında gelen sosyal mesafe kuralına uymadıkları dikkatlerden kaçmadı.

İnfaz Düzenlemesi Görüşmelerinde Kavga

banner32
Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda İnfaz düzenlemesi ile ilgili kanun teklifinin 56. maddesi görüşmeleri sırasında vekiller arasında gerginlik çıktı. İyi Parti Ankara Milletvekili olan İbrahim Halil Oral ve MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt yeni infaz düzenlemesi ile ilgili tartışmaya başladı. İYİ Partili Milletvekili Oral, günde 100 vatandaşımız hayatını kaybediyor, siz hala infaz yasasını muhalefet çıkarmıyor diye isyan ediyorsunuz diyerek Cemal Enginyurt’a yüklendi. MHP Milletvekili Cemal Enginyurt ise bu sözlere karşılık, yalan mı konuşuyoruz, hala çıkarmıyorsun, hala boş boş konuşuyorsun diyerek Oral’a karşılık verdi. Yaşanan atışma sözlü tartışmaya dönüşürken tartışmanın uzaması üzerine birleşime ara verilmesi kararı alındı.

Milletvekilleri Birbirlerinin Üstüne Yürüdü

İki partinin Milletvekili yaşanan tartışma sonucunda birbirlerinin üstüne yürürken bu görüntüler akıllara koronavirüs tedbirlerinin en başta gelen kuralı olan sosyal mesafeye uyulmadığını getirdi. Yaşanan gerginlik üzerine birleşime verilen aradan hemen sonra konuşma yapan TBMM Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, ülkece mücadele edilen salgın ortamında son derece zor ve yorucu bir şekilde çalışmaları sürdürmeye çalıştıklarını ifade etti. Çalışmalara katkı veren Milletvekillerine teşekkürlerini ileten Bilgiç, her ne kadar maskeyle korunma ve sosyal mesafe kurallarına uyulmaya çalışılsa da yaklaşık 10-13 saat bir arada olmanın risklerinin de bulunduğunu ve mevcut risklerin zaman zaman sinirleri gerebildiğini söyledi. Ancak kendilerinin topluma örnek olması gereken kişiler olarak sinirlerine hakim olmayı bilmeleri gerektiğini söyleyen Bilgiç, Genel Kurulu çalışmaları kapsamında Milletvekillerinin tüm kaba ve yaralayıcı sözlerden kaçınarak sevgi, saygı ve hoşgörü çerçevesinde b çalışmaları yürütmeleri gerektiğini dile getirdi. Vekillerin arasında yaşanan gerginliğin ardından TBMM Genel Kurulu infaz düzenlemesini görüşmeye kaldığı yerden devam etti. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@