İnsanlar AVM’lere akın etti! 2 günde yaklaşık 2,5 milyon insan…

Yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında hizmete kapatılan AVM'ler, 11 Mayıs tarihinde yeniden halkın hizmetine açıldı. İnsanların AVM'lere akın etmesi ise gözlerden kaçmadı.

GÜNDEM 13.05.2020, 22:21 Şener Koştu
İnsanlar AVM’lere akın etti! 2 günde yaklaşık 2,5 milyon insan…

AVM’lerin faaliyetleri yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında durdurulmuştu. Normalleşme adımlarının atılmaya başladığı ülkemizde 11 Mayıs tarihinde AVM’lerin açılmasına karar verilmişti. İki gündür faaliyette olan AVM’leri, yaklaşık 2,5 milyon insanın ziyaret ettiği öğrenildi.

Başlangıç Yüzde 20

banner32
11 Mayıs tarihinde hizmete açılan AVM’leri ilk gün 1 milyon 200 bini aşkın kişi, ikinci gün ise yaklaşık 1 milyon 100 bini aşkın kişi ziyaret etti. AVM’lerin bilançosu hakkında önemli bilgiler veren Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, AVM’lerin açıldığı ilk gün yaklaşık yüzde 23 bir giriş oldu. Bu oranda 1 milyon 200 bini aşkın insanın AVM’lere giriş yaptığını gösteriyor. İkinci gün ise AVM’leri 1 milyon 100 bini aşkın insan ziyaret etti. AVM’leri nomal bir zamanda yaklaşık 6,5 milyon insan ziyaret ediyor. Bu da yüzde 20 seviyelerinde bir oranla başlangıç yaptığımızı gösteriyor. Bizlerde hemen hemen bu oranlarda başlayacağımızı düşünüyorduk. Salgının hızı azaldıkça yüzde 30, 40, 50, Eylül ayından itibarende yüzde 60 ve 70 seviyesine ulaşacağımıza yönelik değerlendirmeler yapmıştık.” dedi.

Avrupa’da da Kuyruk Var

Avrupa’da da AVM’lerin önünde kuyruk olduğuna değinen Altaş, “Orada kuyruklar oluşunca kurallara çok iyi riayet edildiği ve sosyal mesafeye uyulduğu için giriş ve çıkışların zaman aldığı şeklinde yorumlanıyor. Halkımız da dışarıdaki sosyal mesafeyi ihmal etmemelidir. AVM’ye gireceğiz düşüncesiyle sosyal mesafe kuralına uymamak çok büyük bir hata olur. Kuyruklar AVM’ler kalabalık olduğundan dolayı değil, sosyal mesafe, hijyen ve maske kontrollerinden dolayı kaynaklanıyor. Şu ana kadar AVM’lerin içerisinden bir şikayet gelmedi. Halen bilinçli davranmayan insanlar yok değil. AVM’ye maskesiz girmeye çalışıyorlar. AVM dışında da sorunlar yaşanıyor. 426 AVM’nin 420’si vatandaşa hizmet veriyor. İstanbul’daki 2-3 AVM haricinde kuyruk oluşan AVM olmadı.” şeklinde konuştu.   

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@