İstanbul'da etkili olacak asit yağmuru solunum yolunu tehdit edebilir

İstanbul'da bugün ve pazar günü görülecek yağışların asit yağmuruna dönüşmesi beklendiğinden vatandaşların dikkatli olması istendi.

GÜNDEM 16.01.2020, 12:23 Şener Koştu
İstanbul'da etkili olacak asit yağmuru solunum yolunu tehdit edebilir

Yağışlı hava İstanbul’daki etkisini kaybetse de bugün ve pazar günü etkili olacak asit yağmuruna karşı vatandaşları uyaran uzmanlar, önlem alınmasının gerektiğini ifade ettiler.

Yeni Yağışlı Hava Geliyor

İstanbul’da yağışlı havanın etkisini kaybetmesinden sonra hava sıcaklıkları mevsim normallerinin üstünde seyrediyor. Ancak haftalık hava durumunu yayınlayan meteoroloji verilerine göre İstabul, yarından itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisi altına girecek. Yağışlı havanın önümüzdeki haftanın ortasına kadar etkili olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca İstanbul’da etkili olan yüksek basınçla birlikte üst seviyelere çıkan hava kirliliği, İstanbul’daki havanın iç açıcı olmayan halini ortaya çıkardı.  

Asit Yağmuruna Dönüşecek

banner32
İstanbul’da gün içerisinde etkili olacak yağışların basınç değişimiyle asit yağmuruna dönüşeceğini ifade eden İTÜ Meteoroloji Bölümü Dr. Deniz Demirhan, “Yüksek basıncın etkili olduğu zamanlarda işlerimizi iç mekanlarda halletmeye çalışmalıyız. Dış ortamda bulunmamızın zorunlu olduğu hallerde ise solunum yollarını korumak için bir maske takmalıyız.” dedi.

Akciğerlerden Kılcal Damarlara Kadar Sağlığı Tehdit Ediyor

İstanbul’da etkili olan yüksek basınç hava kirliliğini üst seviyelere çıkardı. Kağıthane’de hava kirliliği değerleri ile ilgili ölçüm yapan İTÜ Meteoroloji Bölümü Dr. Deniz Demirhan, maksimum 50 mikrogram olması gereken PM10 değerini 189 mikrogram, maksimum 25 olması gereken PM2,5 değerini ise 199 olarak ölçtüğünü kaydetti. Artan yüksek basıncın etkisiyle bu değerlerin atmosferi terk etmeyeceğini hava kirliliğinin artmasına neden olacağını söyleyen Dr. Demirhan, “Kuvvetli yüksek basınç Perşembe gününe kadar etkili olacak. Bu yüksek basınç ise bulunduğumuz ortamlarda emisyonu olan gazların atmosferi terk etmemesi anlamına geliyor. Normal hava koşullarında yukarıya çıkan gazlar rüzgarın da etkisiyle hızla dağılır. Bizler de hava kirliliğini yoğun olarak hissetmeyiz. Yüksek basınç ise hava kirliliğini yoğun olarak hissetmemize neden oluyor. Hatta şu anda gözle rahatlıkla görebiliriz. Esas tehlikeli olan ise gözle görülmeyen hava kirliliğidir. Çapı 2,5 mikrometre olan Partiküller Maddeler (PM), akciğerlerdeki en uç noktalardan tutun da en ince kılcal damaralara kadar sağlığı tehdit ediyor. Bu Partiküller Maddeler, KOAH ve astım gibi ciddi rahatsızlıkların başlıca nedeni olabilirler.” şeklinde konuştu.     

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@