İstanbul depremindeki korkutan uğultu sesi ile ilgili uzmanlardan açıklama geldi

Dün gece saat 02:56 civarında meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki deprem esnasında birçok vatandaş tarafından duyulan uğultu sesi endişelere sebep oldu. Paniğe sebep olan bu ses ile ilgili olarak ise uzmanlar tarafından bir açıklama yapıldı ve bu sesin deprem dalgalarından kaynaklandığı belirtildi.

GÜNDEM 14.04.2020, 15:42 Sema Topbaş
İstanbul depremindeki korkutan uğultu sesi ile ilgili uzmanlardan açıklama geldi

Dün gece saat 02:56 civarında meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki deprem esnasında birçok vatandaş tarafından duyulan uğultu sesi endişelere sebep oldu. Paniğe sebep olan bu ses ile ilgili olarak ise uzmanlar tarafından bir açıklama yapıldı ve bu sesin deprem dalgalarından kaynaklandığı belirtildi. Dün gece saat 02:56 civarında Karadeniz açıklarında bir deprem meydana geldi ve deprem İstanbul’un pek çok ilçesinde de hissedildi. Depremin ardından ise Kandilli Rasathanesi deprem şiddetinin 3.8 olduğunu açıkladı. Ancak kısa bir süre sonra bu revize edildi ve depremin şiddetinin 4.1 olduğu açıklandı. Depremin ise yerin 17.6 kilometre altında olduğu belirtildi.

Deprem Esnasında Duyulan Uğultu Panik Yarattı

banner32
Dün gece saat 02:56 civarında gelen 4.1 büyüklüğündeki deprem esnasında ise korkutucu bir uğultu sesi duyuldu. Endişe yaratan bu uğultu sesi ile ilgili olarak ise uzmanlar tarafından bir açıklama yapıldı ve paniğe gerek olmadığı belirtildi. Deprem esnasında duyulan bu seslerin deprem dalgalarından kaynaklı olduğu belirtildi.

Kimse Endişe Etmesin

Prof. Dr. Şerif Barış, dün gece yaşanılan depremin Marmara’yı etkileyecek bir niteliğinin olmadığını söyledi ve kimsenin endişe etmesine gerek olmadığını söyledi. deprem dalgalarının yayılırken ve yer kabuğunu oynatırken ses yaptığını belirten Barış, bu sesin o duyulan uğultu olduğunu ifade etti. Bu sesin her depremde duyulabileceğini de belirten Barış, şiddeti büyük depremlerde bu sesin daha fazla duyulabileceğini de sözlerine ekledi. Bunun özel bir durum olmadığının altını çizen Barış, gece her yerde sessizlik olduğu için bu sesin duyulma olasılığının da daha fazla olduğunu söyledi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@