İstanbul Sözleşmesi nedir? Neden kaldırılacak?

1 Mayıs 2011 tarihinde İmzaya açılan bu sözleşme, ‘İstanbul Sözleşmesi’ adıyla biliniyor. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla Avrupa Konseyi tarafından imzaya açılmıştır.

GÜNDEM 02.07.2020, 14:48 02.07.2020, 15:57 Sema Topbaş
İstanbul Sözleşmesi nedir? Neden kaldırılacak?

11 Mayıs 2011 tarihinde İmzaya açılan bu sözleşme, ‘İstanbul Sözleşmesi’ adıyla biliniyor. Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla Avrupa Konseyi tarafından imzaya açılmıştır. Kamuoyunda tartışmalara yol açan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklama AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan geldi.

İstanbul Sözleşmesi Nedir?

Bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’dir. Bu sözleşme, Kadına şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla Avrupa Konseyi tarafından 11 Mayıs 2011 tarihinde imzaya açılmıştır. 

Numan Kurtulmuş’tan Açıklama

banner32
AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, kamuoyunda tartışmalara sebep olan İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sözleşme ile ilgili iptal sinyali veren Kurtulmuş, Türkiye’nin sözleşmeden çekilme ile ilgili hazırlık yapıldığını, İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanmasının yanlış olduğunu ifade etti. O zaman hangi usul ile yürürlüğe girdiyse aynı şekilde kaldırılacağını söyledi. 

İstanbul Sözleşmesi ve Numan Kurtulmuş

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıklama Yapmıştı

Geçtiğimiz Pazartesi Külliye’de gerçekleştirilen Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı’nda İstanbul Sözleşmesi konusuna değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Sözleşmesi’nin yeniden gözden geçirileceğini söylemişti. AK Parti’nin konuyla ilgili çalışma başlatacağı belirtilirken İstanbul Sözleşmesiyle ilgili gelen itirazların 2 sebebi bulunuyor. Bunlardan biri toplumsal cinsiyet eşitliğini düzenleyen 3. Ve 4. maddeler ve bir diğer itirazda çocuk yaşta evliliklerin çocuğun cinsel istismarı olarak değerlendirilmesi olarak belirtildi. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@